| anonim_4396 a întrebat:

happy
Intrebarea mea principala este:Cum as putea deveni actrita?
Momentan sunt inca in gimnaziu,insa m-am gandit serios sa ma axez pe actorie,dar nu stiu de unde sa incep.
Cum pot ajunge actrita in strainatate? Trebuie sa fac facultatea acolo sau sa merg dupa facultate?
Cu limba engleza ma descurc destul de bine si acum, ma gandeam sa iau niste cursuri in caz ca o sa doresc sa merg in strainatate.La liceu vreau sa dau tot pe engleza, iar intre timp sa urmez niste cusuri de actorie.
Ce materii sunt mai mult necesare pentru a ma axa pe actorie?
Care sunt mai exact pasii care trebuie urmati pentru a ajunge actrita in strainatate?

Răspuns Câştigător
| RMC6 a răspuns:

Daca ti place cu adevarat poti incepe prin a fi membra a unei trupe de teatru, asa vei afla 100% daca actoria e de tine sau nu. Daca stii engleza sfatul meu e sa dai in state, cu bursa, bineinteles.Acolo actoria este altvel peivita si apreciata.Dar poti sa ajungi actrita in afara tarii si daca dai in Romania la acforie la UNATC. Dupa terminarea facultatii te duci la castinguri in strainatate.

2 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Incepi prin a practica in draci. Gaseste o trupa de teatru de amatori (sau mai multe) in localitatea unde esti sau in apropiere (faci naveta daca e nevoie). Pune tot sufletul in asta, chiar daca jucati niste piese de tot rahatul cu o trupa de tot rahatul.
Vei invata multe si vei prinde pulsul.
Scrie piese de teatru sau scenarii scurte de film. Vei afla si cum. Exista carti (manuale) sau site-uri pe web.
Intra deci in mafie.
Teatrul e mestesug, cunostinta empirica nu stiinta, teorie si alte vrajeli in primul rind.
Cind vei da examen la institut te vei simti altfel.