| kellyjamje12 a întrebat:

Hei TPU... Ma gandeam ce facultate sa urmez si m-am gandit la FEAA (Timisoara), dar nu ma pot decide ce program sa aleg: Economie si Afaceri Internationale, Economie Generala si Comunicare Economica respectiv Finante si Banci. Care este parerea voastra despre aceste programe si din ce program credeti ca voi avea mai multe sanse sa gasesc un loc de munca? Astept raspunsuri serioase si nu de genul "Mori de foame cu economia, fa-te medic" laughing), ca nu ma ajutati cu nimic asa. Multumesc mult anticipat, dau funda!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Cu exceptia specializarii finainante-banci care iti da o filiera profesionala clara, restul sunt specializari generale de job in multinationala. Inveti ceva concepte de economie dar nimic care sa coreleze cu un post anume.

Pe scurt, nu conteaza pe care o faci, angajabilitatea va fi cam la fel.

| kellyjamje12 explică (pentru RoCkKiD):

Si considerati ca ar fi mai indicat sa ma specializez pe o specializare mai clara sau una mai generala?

| RoCkKiD a răspuns (pentru kellyjamje12):

Sincer, diferenta nu e atat de mare daca nu cumva alegi ceva gen medicina/arhitectura/inginerie. Tot la fel o sa te angajezi cu orice diploma de stiinte economice din simplul motiv ca sunt enorm de multi absolventi de stiinte economice in Romania, multi mai multi decate posturi avem disponibile la nivel national pe acest profil, restul merg pe posturi generice unde nu conteaza ce facultate ai.

| kellyjamje12 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| LaFIX a răspuns:

Eu sunt la liceu în a 10, și și cer nu contează așa mult unde te duci la liceu pe economie, e came cam la fel, facultatea e mai importantă la care mergi, dacă mergi, dar du-te unde ți-ar place mai mult, și unde te gândești că ți-ar fi mai bine pentru tine!

| kellyjamje12 explică (pentru LaFIX):

Si eu sunt la liceu in a 10-a laughing. Multumesc mult de sfat!