| kellyjamje12 a întrebat:

Hei TPU... ma gandeam la viitorul meu in cariera si m-am decis sa dau la Facultatea de Economie si Administrare a Afacerilor, doar ca inca nu m-am decis ce departament sa aleg dintre Economie Generala si Comunicare Economica sau Contabilitate si Informatica de Gestiune. Din cate stiu, oricum voi primi licenta ca economist, indiferent ce departament as alege, dar din cate am inteles, nu mi-ar fi asa de usor ca, spre exemplu, sa devin contabil dupa absolvirea departamentului de Economie Generala si Comunicare Economica, deoarece pentru a deveni contabil avizat sau expert contabil, va trebui sa dau un examen la CECCAR din materii pe care eu nu le voi invata la departamentul de Economie Generala si Comunicare Economica. Am auzit multe persoane care spuneau ca au devenit contabili, desi nu au absolvit departamentul de Contabilitate si Informatica de Gestiune. Ma puteti ajuta si pe mine, va rog mult, sa imi clarific si eu lucrurile? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Nu prea ai ce face cu Economie Generala...trebuie sa mergi la facultate, la secretariat si sa vezi exact ce materii se preda. Sa dai acolo unde se face cu adevarat contabilitate, as crede ca la CIG. Dupa dai la ceccar, ca sa ai drept de semnatura pe bilant, sa faci parte din aceasta organizatie profesionala. Auzisem ca sunt unele facultati care au contract direct cu CECCAr-ul, si s-ar intra fara examen, direct dupa absolvire, dar trebuie verificat. Asa, cu o facultate de economie generala nu rea ai unde te angaja. Mai su nt unii care nu vor sa ramana someri, si pun de-o facutate, ca sa aiba activitate. Unde te duci, sa fie de stat, sa intrebi ce scrie pe diploma, adica atunci cand termini, ce atesta diploma ca esti, in ce meserie te certifica