| IloveAdamLambert a întrebat:

Hei TPU... ma gandesc la ceva de cateva saptamani. Imi doresc sa devin insotitoare de bord. ( am abia 14 ani, stiu ca am timp, dar asa sunt eu, imi place sa ma gandesc la viitorul meu ) Deci, nimic neobisnuit pana acum. Mama imi zice ca poti fi stewardesa doar pana pe la 40 de ani, ca apoi imbatranesti, nu mai arati bine, si ca nu e o meserie care sa stai pana la 50 de ani laughing eu ma descurc foarte bine la engleza, la 14 ani am cam 1.61 m, sunt sociabila, prezentabila, imi place sa comunic cu oameni din alte culturi, sa cunosc si sa vad locuri noi. Credeti ca voi avea vreo sansa? Stiu cat costa scoala, nu e problema de bani.

Dar daca ai mei zic ca nu poti fi toata viata stewardesa, as dori sa fac o facultate inainte sa ma apuc de cursurile astea, " ca sa o am facuta " ( vreau sa incep facultatea pe la 18-19 ani ) da habar nu am ce facultate. Nu le am cu mate, chimie, fizica. Adica, cu chimia ma mai descurc cat de cat, dar restul nu. Ma gandeam la facultatea de psihologie, dar am citit ca e cam de rahat. Dati-mi si voi exemple de facultati, imi place mult romana, de asemenea si istoria, cat de cat.

As mai dori si niste informatii despre meseria de insotitor de bord. Orice stiti despre meseria asta e bine venit. Va multumesc, o zi frumoasa in continuare.

3 răspunsuri:
| AndreeaM18 a răspuns:

Bună! Şi eu am cam aceaşi părere, nu cred că poţi profesa această meserie până la 50 de ani. A fost o perioadă în care şi eu mi-am dorit să devin stewardesă, dar mi-am dat seama că era doar plăcerea de a călători, şi nu e pasiunea mea asta. Ţinând cont că pentru admitere ai nevoie de geografie şi de limba engleză, eu cred că cel mai indicat ar fi să optezi pentru una dintre facultăţile de geografie sau de limbi străine. Gândeşte-te că totuşi ar fi bine să faci o facultate care să te ajute şi la admitere, iar apoi la interviurile pentru locul de muncă, şi cam astea ar fi cele mai bune. Eu cred că ai şanse, mai ales că descrierea făcută se potriveşte. Ai tăi au dreptate şi în plus, unele companii acceptă doar fete cu vârsta peste 21 de ani, deci ideal ar fi să faci o facultate, iar apoi dacă chiar îţi doreşti, urmezi cursurile la Academia de Aviaţie.Informaţii despre meserie, nu prea sunt în măsură să îţi dau, din exterior, stewardesele par a avea o muncă frumoasă, dar are şi părţi rele, ca orice meserie. Dacă nu ai călătorit cu avionul, încearcă să o faci, să vezi dacă îţi place cu adevărat ce fac ele. Dacă ăsta e visul tău, multă baftă în împlinirea lui! Pa, pa!

| IloveAdamLambert explică (pentru AndreeaM18):

Hei... multumesc pentru raspuns.
Am inteles ca voi a niste teste si trebuie sa iau minim 7. Daca ( doamne fereste ) voi lua mai putin, ce se va intampla?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IloveAdamLambert):

Asta nuştiu sigur să îţi spun, eu am încetat să mă interesez despre acest domeniu când mi-am dat seama că nu asta e ce vreau, dar ştiu că da, la testele de admitere trebuie să iei minim 7, în caz contrat, nuştiu bănuiesc că anul următor sau oricând când se dă iar admitere, poţi să dai din nou.În timpul cursurilor, am înţeles că se dau examene săptămânal, şi acolo trebuie să iei minim 7, dacă nu, restanţe. Şi bineînţeles, examenul final, la care da, ar trebui să iei o notă cât mai bună.