| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt destul de deprimata.Ieri am avut o discuție cu părinții mei legata de facultate.Din momentul în care am spus ca vreau sa dau la medicina, ai mei au făcut tot ce le-a stat în putință sa ma pregătească la facultate la București. Țin sa menționez ca eu stau în provincie. Ieri tatăl meu mi-a spus sa ma gândesc bine la ce vreau sa fac de acum, pentru ca ii e tare teama de ce rezerva viitorul și ca nu va putea sa ma întrețină 6 ani de zile.Mi a zis ca ar fi bine sa ma duc undeva unde sponsorizează statul, și iar a venit vorba de medicina militara ca sunt nu știu cate avantaje și asa mai departe. A zis ca nu ma obliga sa merg acolo, însă tare ii teama ca nu o sa ma poate susține 6 ani la Carol Davila având în vedere șpăgile și sumele de bani pe care vin la pachet cu facultatea. Zice ca la IMM nu se pune vorba de asa ceva sad Fie asa, fie îmi recomanda sa fac în alta parte facultatea, ( unde spaga nu e mare, cica)ca nu contează unde termin, pot sa dau rezidențiatul in București. Mi a tăiat tot elanul, eu știu și vad ca e greu cu admiterea și tot tacâmul, însă acum parca m-a dat super mult înapoi. Eu im îndoiesc foarte mult sa devin dermatolog, și nu știu eu dacă de la IMM pot sa fac asta, am auzit ca am foarte puține opțiuni din punctul asta de vedere. În Brașov nu îmi surâde deloc ideea sa fac medicina. Chiar nu știu ce sa fac, eram foarte entuziasmata de gândul asta, deși am mai tot citit nemulțumirile oamenilor legate de sistem, și tot felul de povesti cu oameni care au fost nevoiți sa plătească bani grei ca sa treacă examene, sau unii din cauza volumului de munca care nu au rezistat: fie sau reorientat fie în cazuri nefericite, și au pus capăt zilelor. În momentul asta de fata credeți ma ca ma simt foarte confuza. Ce credeți ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti promit ca daca inveti, in facultate nu va trebui sa dai nici un leu spaga. ba mai mult, vei primi si bursa, una suficienta pentru a te ajuta sa stai in capitala cu efort financiar minim din partea parintilor tai daca si tu consimti sa traiesti modest.
Si eu am facut medicina si mama nu avea aproape deloc bani. Am avut mereu bursa din care imi luam abonament si haine, imprumutam carti de la biblioteca asa ca nu aveam nevoie sa le cumpar, mergeamla toate cursurile si laboratoarele si invatam mereu de 10, asa ca nimeni nu mi-a cerut spaga. Sa stii ca spaga la facultate nu dai daca inveti, nimeni nu ioti va pretinde sau nu iti va conditiona examenele daca tu esti buna.
Daca locuiesti in Brasov, este stupid sa nu faci facultatea acolo, este un lux extrem sa mergi in alta parte si nu iti va aduce nici un avantaj. Dar daca iti doresti enorm luxul asta o poti face. Cu siguranta poti trai in Bucuresti, locuind la caminul facultatii, imbracandu-te simplu si mancand suficient dar foarte modest, cu bursa si maxim 400 de lei pe luna din partea parintilor tai.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca inveti suficient de bine nu mai conteaza ca da unu spaga, daca se intampla si asta. In plus, sa nu uitam ca ala cu spaga degeaba trece examenele acum, ca n-o sa fie in stare sa faca nimic nici la examenul final, nici in job, si automat tu avand stuudiile neceare si examenele luate, ii iei postul fara probleme.
Cat pentru bani, daca inveti bine si iei note mari in examene poti primi bursa care iti asigura traiul.
Cat despre materie, da, e enorm de mult, si informatia se actualizeaza constant, trebuie sa fii chiar pasionata sa poti rezistat atat de mult.
Vara-mea avea o carte de vreo 500 de pagini asa, ca lectura usoara, cartile pentru rezidentiat aveau in total vreo 2000-3000 pagini.
Mi se pare o facultate aiurea, iti pierzi 6 ani apoi inca 3-4 minim pentru specializare ca la final sa-ti dea un salariu mizer ca rezident. Trebuie sa fii chiar pasionata sa vrei sa iti sacrifici atatia ani din viata intr-o facultate, cea mai scumpa de altfel.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu cunosc absolvent de la Iasi care nu a dat nici o spaga ci a platit doar taxa scolii. A terminat, a dat examenul de final si de rezidentiat la care a luat 9, 98 si 10. A obtinut post la Bucuresti unde s-au batut 70 / 5 locuri si are de facut 5 ani de rezidentiat. Salariu - + 1200, ca de portar. Daca nu ai parinti sa te sustina cu banii si in rezidentiat nu ai de covrigi si mergi pe langa tranvai la serviciu. Am lucrat 8 ani in sanatate si multi doctori regretau ca nu au facut colegiul de asistenti ca ieseau mai bine.

| DeeaMarry a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa dai spagi. Intrebarea e: o sa poti invata astfel incat sa nu fi nevoita sa ajungi intr-o astfel de situatie? Pentru ca eu sunt convinsa ca nu o sa ii ceara nimeni unui student care a invatat suficient bani pentru a trece un examen.
Intrebarea e valabila pentru orice facultate de medicina serioasa, cu renume.
In locul tau mi-as face griji pentru cat de greu o sa iti fie la o astfel de facultate. Din pacate nici nu iti poti imagina cat de greu o sa iti fie. Trebuie sa te asiguri ca asta e ceea ce iti place cel mai mult si ca nu te vezi facand altceva in viitor.
Din punct de vedere financiar, nu cred ca e cea mai buna alegere. Vor fi 6 ani in care nu te vei putea angaja (doar in vacantele de vara) + rezidentiatul (cu un salariu ridicol). Deci in tot timpul asta o sa depinzi de parinti.
E drept ca la facultate o sa poti avea bursa (daca esti suficient de studioasa si stai bine cu psihicul), dar asta inseamna sa traiesti cu minimul posibil. Si 10 ani in stilul asta nu vor fi usori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Terminati-va ma cu aberatiile si prostiile astea, ce Doamne Iarta-ma tot visati cu spagi si etc, pai se da spagi daca nu vii la examene, ai lipsit tot anul si toate chestiile de genul, se da spagi, ca, lucrezi intr-un domeniu foarte bun, ai salariu mare, si te doare'n cot de acea medicina pe romaneste, dai bani grei, am suficienti prieteni la medicina dentara, chirurgie, oncologie, alergologie, si multe altele, nu mi-au spus frate de nici o spaga, si sunt prieten intim cu ei, nu este real asta, inveti extrem, dar extrem de mult, foarte adevarat, dar se mai si copiaza... nitel, dar asta nu inseamna ca gata hai cu spaga, faci meditatii la greu, aia chiar este adevarat, cel putin clasa a 11-a si a 12-a, chiar faci la greu, mai ales la biologie si anatomie, dar repet, SPAGA nu este valabila in cazul celor care invata zdravan. Iar la faza cu bugetul tatal tau are extrem de multa dreptate, se intra exagerat de greu la buget, pentru ca sunt locuri foarte ocupate de cei foarte buni, olimpici, studenti cu 10 la bac si au invatat pentru admitere de 9.90 gen, si tot asa, iar taxa este 90 de milioane pe an, nu e deloc convenabila dar ce sa faci, vrei medicina, vrei sa iesi un medic bun, platesti sau inveti de o iei Braila(nimeni nu a luat-o doar cei care le este sila de invatat, puturosii in general, pe banii lu' mami/tati), asa ca sfatul meu daca nu te descurci cu banii si de invatat nu stai "Foarte bine", nu zic excelent, ca ai fi olimpica presupun eu, este sa dai la alta facultate de orice altceva, gandeste-te in felul urmator, sunt costuri totusi, in afara de banii de facultate sa zicem, sunt costuri mari, intretinere, cazare si etc.

| AdrianTzar a răspuns:

Cel mai bine este acum să nu te mai gândești, macăr astăzi, cât inca ești agitată. Porbabil că și părinții tăi au o idee la care vor să te ducă, asta pentru că îți doresc binele lor și al tău. Dacă reușești cu calm să le arăți că ideea te este mai bună, și că o să faci tot ce poți pentru situația pe care o crezi tu mai bună. Este important să iei si părerea lor în calcul, că sunt mult mai maturi și stiu cum merg lucrurile. Este important să luați o decizie de viitor, nu una de moment, iar acum nu o puteți lua, să ne spui ce ai făcut până la urmă, te susținem, și îți susținem dorința exprimată în mod frumos!

| AdelaElena88 a răspuns (pentru AdrianTzar):

Iti multumesc din suflet pentru sustinere!

| anonim_4396 explică (pentru AdelaElena88):

Ti s-au dat raspunsuri extrem de bune dupa mine unul, eu zic sa iei sfatul Doamnei Brigaela, stie mai bine, cunoaste destul de mult! Inchipuie-ti ca si parintii tai si-ar dori ca tu sa faci facultatea x, dar retine un singur lucru ce ne omoara pe majoritatea "Banii". Cu banul ne descurcam majoritatea prost, sa stii, toti parintii si-ar dori ca, copii lor sa studieze undeva bine, sa faca o facultatea buna si sa aiba un job pe masura, dar nu toti reusesc din cauza efortului urias de mare financiar. Vezi sa tragi tare la examenul de admitere ca este unul destul de complicat si daca te vezi la buget primul an, tragi tare pentru al 2-lea an si tot asa, nu te lasi, ca atunci mai rau faci, intri primul an, si dupa al 2-lea la taxa nu-i deloc ok. Trebuie sa gandesti mereu pozitiv, ca voi putea, voi trece si voi face. Aceste 3 lucruri sunt esentiale, daca simti ca "nu esti suficient de pregatita" pentru admitere, mai incearca sa iti bagi dosarul si la alte facultati parerea mea, nu numai la Medicina, incearca si altceva, sunt multe facultati foarte bune.