| TaniaGr a întrebat:

Hei, TPU. Prietenul meu e arab, dar studiaza medicina la noi in tara. E in an terminal si vrea sa isi faca rezidentiatul aici, dar ii e teama ca dupa, nu se va putea angaja din cauza... originilor. Suntem impreuna de 4 ani si doar gandul ca ar putea sa plece, ma sperie groaznic. Sincer, credeti ca el fiind arab, are sanse mai putine sa fie angajat dupa ce termina rezidentiatul? Trebuie sa recunosc ca m-am gandit si eu la asta. Sunt atatia studenti straini la facultatile noastre, dar nu prea ii vezi lucrand efectiv in sistem. Sunt cateva exceptii, dar atat. E aaa de confuz si el si necajit, caci noi planuiam sa ne casatorim, familiile noastre se cunosc deja, dar eu sunt orientata spre cariera si nu imi vine sa plec cu el, daca e. Ca femeie intr-o tara musulmana, nu prea am sanse. Deci, cei care aveti mai multe informatii, credeti ca exista prejudecati rasiale mari cand vine vorba de angajarea strainilor in sistemul medical?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E NU laughing
Sunt o gramada de medici arabi in tara. Arafat care el mare boss peste tot in sanatate nu e arab?
Ca e arab nu e nicio problema, conteaza sa isi faca bine treaba.

| Felys a răspuns:

Poate in sistemul de stat nu va putea sa se angajeze dar in sistemul privat cu siguranta, acolo nu se tine cont de nationalitate