| Alexandra5550 a întrebat:

Hei TPU, puteți să-mi spuneți cam ce salarii au profesorii? Aici mă refer la profesori pentru gimnaziu și pentru liceu. Bineînțeles cu studii superioare, facultate. Adică cam cum ar urca în funcție de vechime, de la primul salariu (adică prima slujbă că prof) până cu trecerea timpului și ai vechime

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu există profesor fără studii superioare lol. dacă ați știi cât te chinui să diploma aia și să ajungi profesor crec i-ați respecta mai mult pe unii

| GabiDumitrescu a răspuns:

Trec lejer de 3000 RON odata ce ai facut un pic de vechime (nu 20 de ani, lol).

| Alexandra5550 explică (pentru GabiDumitrescu):

O profa de exemplu, se plângea că are doar vreo 1500 Ron salariu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexandra5550):

Poate cu jumatate de norma. In 2020, nu exista profesor cu 1500 RON salariu care sa aiba o catedra intreaga. Sau doua jumatati, in fine. Intelegi ideea.