| madalinzdr a întrebat:

Recent am terminat generala dar nu stiu ce sa fac mai departe.
Eu vreau sa ma duc pe un profil tehnic(electronica ) pentru ca cu meseria asta se ocupa si tata dar el lucreaza in Romania la firma Digi si primeste in jur de 2500 lei dar mie nu mi se pare ok sa muncesc pe banii astia cel putin la inceput pana voi realiza ceva in viata gen sa imi iau o casa, masina etc pentru ca nu provin dintr-o familie asa de bogata.
Am vazut ca in alte tari precum Germania, Spania sau Elvetia se plateste destul de bine.
Acum voi ce ziceti, e ok aceasta alegere?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că ești în România sau în Elveția, mai întâi trebuie să știi să faci ceva, apoi doar poți să pretinzi bani mai mulți.
Așa că e ok orice alegere, și aceasta la fel ca alta.

| florin926481f a răspuns:

De ce nu incerci mate-info
Faci facultate si o sa ai un salariu foarte bun in Romania

| simpluone a răspuns:

Ar trebui sa tintesti spre o facultate cu profil tehnic. Asa ca pune mana pe invatat sa intri la facultate. Pentru asta merge orice liceu bun teoretic/tehnic cu profil real. Apoi facultati : automatica, electronica, telecomunicatii, marina facultatea electrotehnica. Incearca totusi daca nu doresti o facultate sa te specializezi pe partea de automatizari/PLC adica un fel de electronica si programare care e platita mai bine atat in tara cat si peste hotare

| madalinzdr explică (pentru simpluone):

Sigur ca voi face si o facultate, am sa ma tin de aceasta meserie pentru ca imi place. Mersi de sfat happy