| andreea567890123 a întrebat:

Stiti ca in general la medicina generala trebuie sa ai in an note de 9 si 10ca sa rămâi la buget.

La medicina dentara e la fel? Tot 9si 10 iti trebuie ca sa rămâi la buget sau se poate si mai micuț 7, 8?

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Depinde atât de notele celorlalți, cât și de facultate. Sunt cazuri in care profii nu dau note mai mari de 8. La noi, după 3 ani, doar o singura persoana din an a avut o data media de 9, Ian rest sunt medii foarte mici, așa că la buget sunt și cu medii de 7. Sunt facultăți unde nu poți rămâne daca nu ai peste 5, sau alta notă. Că idee, da, trebuie să înveți mult, sa fii in prima jumătate (sau in primii 20 sau cate locuri sunt), dar partea cu notele e relativă și depinde tot timpul și de colegi. In general pe medicina îți trebuie note cat mai mari, pentru că sunt mulți studenți și e concurența mare.