| Akyta a întrebat:

Hei TPU, sunt la profilu electronică şi automatizări, pot sa devin pompier de la acest profil. Ştiu că e cam ciudat dar vreau să devin pompier sunt clasa a 9 a

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Dupa ce vei detine o diploma de bacalaureat poti sa optezi pentru admiterea la :
* o scoala postliceala, respectiv Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila „Pavel Zăgănescu", Boldesti
*o facultate, respectiv facultatea de pompieri din cadrul Academiei de politie"Al. I. Cuza", Bucuresti

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu conteaza liceul, conteaza diploma de bac. Dai niste probe, faci si o scoala probabil si aia e. Gasesti mai multe informatii pe site-ul lor.

| Dumbi a răspuns:

Si intrebarea unde e?
Si nu e o rusine sa iti doresti sa devii pompier, iti respect ideea si sper sa o duci pana la capat. Un pompier salveaza vieti, si tu vei salva multe.happy Bafta!

| lonewulf a răspuns:

Ia un sfat de la mosu`: ca pompier nu vei castiga atati bani ca si IT-ist. La 25 de ani cand vei vrea sa duci si tu o tipa la munte, la stiu eu unde sau sa o bagi in pat -pe romaneste, la cine crezi ca o sa se uite?! La IT-ist-ul cu A6 si 1000 de euro pe luna, sau la pompierul care abia are bani sa inchirieze o camera si cu o rapciuga de Opel vechi de 20 de ani plin de rugina? Ia zi tu la cine se va uita tipa! Acum...tu decizi ce vrei sa faci cu viitorul tau, dar asta e adevarul crud.