| Anonima6754 a întrebat:

Hei TPU happy Vreau sa cant, ador sa cant, este pasiunea mea, in fiecare zi fredonez și cant peste 10 melodii, dar n0am voce sad adică știu sa cant, pot sa ating note mari dar când ma înregistrez vocea mea nu suna bine chiar dacă eu cant bine, mama mea a fost cântăreața și mi-a spus ca nu am voce...și ce-i drept nu prea am, ce as putea sa fac? Va rog ajutați-ma, nu ma criticati

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ia lectii de canto.

| sierra1 a răspuns:

"cântăreața și mi-a spus ca nu am voce...și ce i drept nu Prea am" - dacă mamă-ta zice asta, cine suntem noi care habar n-avem ce poți, să zicem altfel. Așa că ascult--o și fă altceva. Dar fă bine!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fa-te colega de banca cu asta, se chinuie de ani buni sa prinda voce, iar in ultima vreme i-a mai iesit cate ceva
https://youtu.be/GCAuyQH2KH4?t=57
Se chinuie doar de vreo 15 ani, sau ceva de genul.

| Catrice a răspuns:

Vocalize cu un profesor si sa speri ca peste vreo 5 ani o sa poți cânta decent.

| Ineys a răspuns:

De unde stii ca atinge notele?
Ti-a zis mama ta? Tu nu ai de unde sa stii daca le atingi, pentru ca daca ai stii si chiar le-ai atinge n-ar mai suna urat ( fals ). Ca n-ai o voce divina e una. Ca falsezi e alta. Falsat=cantat urat.
Cand mama ta iti spune ca n-ai voce iti spune de fapt ca nu stii sa canti si asta se antreneaza in timp. E foarte greu sa inveti sa canti vocal de unul singur pentru ca mai intai trebuie sa ai o ureche foarte buna ca sa auzi daca falsezi sau nu, exact ce tu nu auzi.

Pe un instrument e usor ca vezi notele. Pe pian vezi clapele si stii fiecare ce nota e, pe chitara vezi spatiile de pe gat, pe saxofon vezi butoanele, etc etc. La voce n-ai ce sa vezi, iti trebuie o ureche antrenata sau cineva care sa iti spuna daca e bine ce canti sau nu.

Deci in concluzie, ori profesor de muzica ori o convingi pe maica-ta sa te ajute.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am avut o colega careia ii placea muzica dar nu avea voce, nu avea talent deloc. Cu toate astea facea multe ore de canto si pian, sincer nu au ajutat-o prea mult. Dar si-a urmat visul si a facut Conservatorul, nu a intrat la interpreti ci la sectia de pedagodie muzicala si acum e profesoara de muzica, ce-i drept ca profesor de muzica nu prea canti, stim cu totii cum se face muzica in scoli.
Ideea e ca, chiar si daca ai foarte putina voce, poti scoate ceva de acolo dar iti trebuie ore de canto si foarte multa munca. Totusi exista si situatia in care nu poti scoate aproape nimic...macar incearca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vocalize, lectii de canto.
si mie imi place sa cant dar nu prea am voce. vocalizele trebuie facute corect.
cauta Diana pap pe Youtube si vei gasi vicalize, de maine te poti apuca.

| kellyjamje12 a răspuns:

De cele mai multe ori, "sa nu ai voce" inseamna mai mult sa nu ai ureche muzicala. Nu stiu daca asta se aplica si la tine, dar ar fi o varianta... Ai putea sa iti imbunatatesti auzul muzical cu ajutorul unui instrument muzical, spre exemplu sa iti canti o anumita nota la o orga si sa incerci sa o reproduci cu vocea. Instrumentele muzicale te pot ajuta extraordinar de mult in legatura cu vocea ta. Ai putea, de asemenea, sa cauti "VocalChief" pe retelele de socializare, te-ar putea ajuta. Si in rest... mda, iti trebuie exercitiu, nimic nu apare fara munca si perseverenta, nu primim nimic pe tava. In orice caz, sper ca ti-am putut fi de ajutor si mult succes in tot ce faci!