Întrebare recomandată | Akaishaa a întrebat:

Vreau sa ma angajez ca bona part time, dupa ora 14.Am 18 ani, sunt inca eleva si am mai lucrat la 4 persoane cunoscute,de ex vecini. Am fost bona pentru un copil cu dizabilitati, de 5 ani, 2 copii de 6ani, gemeni de 5ani,in timpul liber. Eu cred ca am experienta si stiu sa ma comport si sa am grija de copii,ma ocup si de menaj daca este cazul,gatesc si ii ajut la teme+limba engleza. Iubesc copii si ador sa petrec timpul cu ei, dar intrebarea este urmatoarea : M.ar angaja oare cineva (o persoana necunoscuta) part—time, ar avea oare incredere in mine?

Răspuns Câştigător
| lizy12iul a răspuns:

Da, de ce nu? mai ales daca ai recomandari si dai impresie buna. La inceput poate o sa te supravegheze sa vada ce faci, dar dupa ce o sa te cunoasca nu o sa mai aibe treaba. Poti sa pui flayere in oras sau sa pui anunt in ziar sau pe net, am vazut iar un site online in care poti sa cauti bona in zona ta, poti sa iti faci si tu cont acolo si sa completezi tot, de ex: experienta, varsta, descriere, etc. iti las si site-ul, poate esti interesata http://www.cautabona.ro/ Numai bine! :)

22 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Iti trebuie cursuri si sa fii inscrisa la o agentie.

| express11 a răspuns:

Si normal sa ai referinte de la familiile la care ai lucrat, inclusiv nr de telefon.

| Akaishaa explică (pentru express11):

Aa,multumesc pentru sfat! am sa fac rost de recomandarile parintilor pentru care am lucrat.

| express11 a răspuns (pentru Akaishaa):

Bafta

| Akaishaa explică (pentru express11):

Merci!

| Fatamuntilor a răspuns:

Una e sa lucrezi pentru vecini,care sa te cunosc de copil,si alta pentru niste necunoscuti.
Pentru o mamica e foarte important sa stie pe mana cui da copilul pentru cateva ore.
Poti cere eventual referinte de la familile pentru care ai lucrat.
Cauta pri parcuri, locuri de joaca mamici cu copilasi, intra in vorba cu ele, joaca -te cu copii, trebuie sa te placa si ei, si cine stie.

| Akaishaa explică (pentru Fatamuntilor):

Corect!
multumesc pentru raspuns! happy

| mont a răspuns:

De ce nu ar avea incredere in tine? Sau de ce nu in tine si in alte persoane necunoscute da? Sigur exceptie situatia in care esti neingrijita sau de vreo anumita etnie, dar si atunci sunt sanse sa aiba incredere in tine sau macar sa iti castigi increderea in timp.

| Akaishaa explică (pentru mont):

Hmm ai dreptate, ma gandeam ca varsta ar fi o problema, vazand ca de obicei sunt cautate bone cu varste cuprinse intre 30—50 de anibatting eyelashes

| mont a răspuns (pentru Akaishaa):

Eu cel putin mai degraba as avea incredere in tineri decat in oameni in varsta care oricum deregula nu mai au nimic de pierdut in caz ca fac vreo boacana.

| Akaishaa explică (pentru mont):

In mintea mea era faptul ca, daca sunt mai tanara am mai multa rabdare si ma joc cu cei micibatting eyelashes

| mont a răspuns (pentru Akaishaa):

Corect!

| CataC a răspuns (pentru Akaishaa):

Bunae
Nu vreau sa te descurajez, dar parintii in general cauta bone cu o anumita experienta de viata, preferabil cu copii. De ce? Pentru ca au mai crescut copii si stiu ce inseamna.
In plus, nu te prea avantajeaza nici pogramul, majoritatea au nevoie pe timpul zilei, cand parintii sunt la job si nu au cu cine lasa odrasla.
Pentru cateva ore dupa-amiaza prefera sa lase copilul cu o ruda sau cu un vecin, nu cu o necunosta.
Poti incerca, dar gandeste-te si la un plan de rezerva, nu te baza pe baby-sitting.
Multa bafta

| Akaishaa explică (pentru CataC):

Da ai perfecta dreptate in tot ceea ce ai spus, insa eu ma bazez pe faptul ca, o bona mai tanara il poate face pe copil sa se si distreze, sa vrea sa vina si a doua oara, pe cand o doamna mai in varsta nu ar avea energia necesara pentru a.l si distra putin. am experienta chiar cu sora mea de care am avut grija de cand s a nascut laughing
multumesc pentru raspuns.

| presus a răspuns:

Salut! Ar crede ca vrei sa le furi copilul. daca te-ai duce la necunoscuti. laughing

| Akaishaa explică (pentru presus):

Daaa laughing buna asta laughing

| presus a răspuns (pentru Akaishaa):

Esti simpatica, te iau de bona! laughing

| Akaishaa explică (pentru presus):

laughing))

| shidance a răspuns:

Daca ai putere de convingere e perfectbig grin

| Atotputernicul a răspuns:

Du-te in Spania daca vrei sa ai grija de "ala mic"

| theon a răspuns:

Ai foarte mari sanse sa iti gasesti noi clienti, mai ales daca stai bine la capitolul recomandari.
Din ce am observat pana acum, in domeniul asta, cel mai usor iti gasesti noi clienti tocmai prin parintii care le pot zice altora ce treaba buna ai facut cu copiii lor.

Mult succes!