| IoaNa1428Dmd a întrebat:

Hei tu! Daca termin la academie de politie pe specializarea in drept, pot da masterul la psihologie fără să fi făcut facultatea de psihologie?
Adică faci psihologie in timpul academiei? Sau sa fac și o fără frecvență in psihologie?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce au comun studiile de drept si de psihologie?
Masterul poti da din ce ai invatat la facultate. La fel si doctorantul.
E ca si cum ai dori sa faci facultatea de constructii si sa vrei sa dai masterat la medicina big grin

Daca vrei sa ai masteratul in psihologie, mai trebuie sa faci SI a doua facultate, de psihologie.
Iar pentru a profesa ca psiholog trevuie sa iei si licenta.

| Bondarel99 a răspuns:

Da, dar ce rost are? Nu te gandi ca vei primi diploma de psiholog pentru ca nu e asa.

| RoCkKiD a răspuns:

Tu confunzi scopul cu mijloacele. Legislatia din Romania nu te impedica sa faci un mester fara sa ai licenta in domeniul respectiv insa acel master va fi compelt nefolositor. O data ca MAPNul nu te va angaja pe nici un post fara licenta+ master + o formare dubioasa in domeniul apararii nationale. Si doi, ca si daca te va angaja o sa fii in plus acolo pentru ca cel ami probabil nu sa fii complet paralela cu continutul.

Stiu ca la noi se promoveaza ideea de a avea "hartia la mana" dar de la un anumit nivel trebuie sa ai informatia in cap mai degraba decat hartia in mana.

Din cate stiu eu exista cursuri de psihologie la academia. Iar ideaa cu fara frecventa te duce la prima parte a raspunsului meu.

| zăGhost a răspuns:

Nu poti profesa ca psiholog doar cu masterul, iti trebuie si licenta in psihologie.