| Yourevilfriend a întrebat:

Hei! Un loc de muncă sigur ȋn străinătate pentru un cuplu, ştie cineva?
Urgent!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La o firma de transport MARCOTRAN intre Zaragoza si Logroño se poate lucra 2 soferi pe tir. Se sta o luna afara si acasa 1-2 saptamani iar salariu 2800€ la fiecare sofer. Cam 28000 km se fac in 2 soferi firma serioasa dar va trebuie permis CE

| NLS a răspuns:

In ce tara? In Germania ati gasi cu siguranta locuri de munca, dar nu fara a cunoaste limba.

| Yourevilfriend explică (pentru NLS):

Suntem începători la lb. germană, dar lb. engleză o stăpânim destul de bine.

| NLS a răspuns (pentru Yourevilfriend):

Nu prea ajuta asta, din pacate. Depinde de locul de munca.
Ce target de salariu aveti? Banuiesc ca doriti sa lucrati impreuna.
Gasesti usor de munca prin firme de plasare, salariul e undeva la 1100-1200 euro, munca necalificata prin diverse firme, unde ramai cateva zile, sau cateva luni, depinde de firma.
Dificultatea e iarasi variabila, dar in general e mult mai bine decat in agricultura.
Chestia e ca nu o sa aveti doar colegi tineri, care stiu engleza, ci si mai in varsat, care nu stiu mai deloc.
Si din experienta iti spun, ca si cei tineri, cand o sa afle ca sunteti romani, nu o prea vrea sa vorbeasca cu voi pe engleza.
Locuiesc in Germania din 2013, am trecut prin toate fazele.

| Yourevilfriend explică (pentru NLS):

Împreună,şi ceva fabrică, depozit cu cazare gratuită ar fi super.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

La capsune sau sparanghel