| numesiprenume0 a întrebat:

Hei! Vorbind despre viitor si meserii... as dori pareri cu privire la studii si locuri de munca...
1. Ai alege o meserie pentru statusul social pe care ti-l ofera?
2. Ai alege o meserie in functie de venit(salariu) daca ti-ar placea mai multe?
3. Ai urma cursuri(studii medii, nu superioare...) pe o durata lunga de timp(2-3 ani) pentru a-ti schimba statusul social(meseria) stiind ca venitul va fi aproximativ la fel?
Ca sa ma intelegeti mai bine atat problema cat si pe mine, urmez ceva studii de care mi-am dat seama tarziu ca nu mi s-ar prea potrivi, dar nu voi renunta pentru ca jumatate sunt finalizate. Eu cred ca salariile in ceea ce urmez si ceea ce doresc sa fac sunt aproximativ egale, dar munca din cele 2 domenii este total diferita, de la program, la raspunderea pe care o ai, poate si venitul sa difere cu cateva sute de lei si asa mai departe.
P.S. As dori raspunsuri cat mai concrete si clare. Ofer funda! Multumesc anticipat! M.ati ajuta foarte, foarte mult.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti sa urmezi doua sau mai multe cursuri de calificare, iar la urma sa activezi in nisa dintre meseriile invatate.
Cu cat vei cunoaste mai mult din alte meserii, cu atat te poti specializa mai tare pe golurile neacoperite dintre ele.
De exemplu, daca inveti meseria de mecanica-scularie si alimentatie, atunci te poti axa la facut aparate si dispozitive pentru prelucrarea carnii, legumelor, fructelor, etc., poti face aparate si utilaje noi fata de cele care se gasesc pe piata.
Avand deja cunostintele si experienta acumulate, ai sanse sa produci masini inovative, chiar mai bune decat firmele consacrate! Ca exemplu iti pot da marci cu renume, unde se fabrica unicate sau serii mici. Un asemenea exemplu este firma Harley Davidson, care fabrica capodopere tehnice si artistice in domeniul motocicletelor.

In concluzie: cu cat inveti si experientezi mai multe, cu atat poti deveni mai bun decat altii!winking
Succes!

| Bondarel99 a răspuns:

Nu stiu voi, dar mie mi-ar conveni mai mult sa lucrez pe 2500 lei in domeniul in care m-am pregatit, deci avand o anumita functie si punandu-mi mintea la treaba, decat sa lucrez pe un post de casier la Mega tot pe 2500 lei.
Sunt constienta ca daca as merge in strainatate si as lucra in domeniul meu as lua un salariu destul de mare si nici nu stiu de ce nu am curaj sa fac asta...
In viata e bine sa faci ce iti place, nu sa te duci cu scarba la munca.
Daca nu iti place sa lucrezi in domeniul medical (desi nu cred ca esti la curent cu noile salarii care s-au marit foarte mult intre timp si nu cred ca ai gasit tu un job care sa fie platit mai bine decat cel de asistent medical) atunci renunta si gaseste-ti alt drum in viata. Diploma de asistent nu e genul de diploma care sa iti puna un plus la angajare, e doar daca vrei sa lucrezi in domeniul asta.

| RoCkKiD a răspuns:

1.nu
2. daca imi plac mai multe evedent ca o aleg pe cea mai bine platita
3. daca mi-ar placea mai mult sau ar fi ami cautata da

Treaba cu meseriile e ca trebuie sa-ti alegi sau una placa cat de cat ca o sa cam faci asta pentru tot restul vietii sau una care se plateste bine sa poti sa strangi bani si sa-ti deschizi o afacere.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie sa gasesti un punct de echilibru intre ce ti-ar placea sa faci si castigurile pe care le-ai putea obtine.

Eu nu as alege o meserie doar pentru bani daca as detesta in fiecare zi sa merg la munca, dar nici nu as face ceva mai pe plac daca ar fi un salariu de mizerie.

Daca tot ai inceput niste studii si faci fata cat de cat, eu as zice sa le termini, sa ai acea satisfactie ca ai terminat ce ai inceput.
Cand incepi cu munca poti sa te axezi pe ce vrei, in Romania mai mult de doua treimi dintre absolventi, poate chiar in jur de trei sferturi profeseaza in domenii diferite fata de cele in care au terminat studiile.