| selenem97 a întrebat:

Hei! Vreau sa studiez la Facultatea de Inginerie chimica si Biotehnologii, dar din cate am auzit s-ar putea sa nu imi gasesc loc de munca dupa terminarea facultatii. Imi place foarte mult chimia, deci alta varianta nu as mai avea. Daca stie cineva mai multe despre aceasta meserie chiar m-ar ajuta mult niste pareri.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai auzit corect!
Cu exceptia Academiilor de Politie si cea Militara nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat.
Facultatile au ajuns inutile, dar sunt o afacere mult prea banoasa pentru a se inchide sau limita locurile, asa ca, anual ies de pe bancile facultatilor aproximativ 20.000 de licentiati, dar numai 200 isi gasesc loc de munca.
Fa si tu o adunare cati au termiant in ultimii 5 ani numai si cati au loc de munca in conditiile in care omul iese la pensie dupa 65 de ani si locuri noi de munca nu apar in fiecare an.

| gabriel2004o a răspuns:

Pai problema e ca în timpul facultății trebuie sa găsești o firma la care sa faci practică.in nod normal exista un responsabil prin facultate care sa te ajute cu asta
Dar dacă nu reușești sa faci aici, poți sa faci în străinătate.
Știu, o tara care investește în viitorul ei