| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Vreu sa devin medic veterinar, bineinteles e cam devreme pentru mine sa ma gandesc la asta, fiind in clasa a VII -a, trebuie intai sa termin liceul, sa merg la facultatea de medicina veterinara. Ce ar trebui sa stiu pentru inceput? La facultate se invata despre fiecare boala pe care o poate avea un animal, adica simptome, prin ce se manifesta, cum se trateaza? Spuneti-mi si mie cei care stiti ce ar trebui sa invat, sa stiu,. Ar trebui sa-mi cumpar si sa citesc carti despre chestia asta?
La ce liceu ar trebui sa merg?

Funda cel mai folositor raspuns

Răspuns Câştigător
| Buza021 a răspuns:

Depinde la care dintre facultati mergi, daca mergi la una pe baza de dosar e usor, iar daca mergi la una la care se intra cu examen inveti biologie animala si chimie, pentru admitere. La fac inveti de toate de la medicamente si tratamente administrate, la boli, crestere, mod de viata si anatomia animala. Bafta!