| AndreeaMC0718 a întrebat:

Heii! Am și eu o problemă. Vreau să îmi iau liber de la muncă, dar șefii spun că nu îmi pot da deoarece nu are cine să mă înlocuiască la birou, cel puțin vara. Este normal să îmi dea liber când vor ei sau pot ei și nu când îmi trebuie mie? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba-ti sefii: ce s-ar intampla daca ai fi in concediu de boala, cine te-ar inlocui?
La noi, perioadele de concediu si de zile libere le discutam si le impartim intre noi, dupa care aducem la cunostinta sefilor. Astfel totdeauna este cineva "pe post", iar in caz de imbolnavire revine careva din concediu sau intra seful in locul lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Angajatul depunde o cerere de concediu si angajatorul o accepta sau nu. Exista si cazuri cand nu se accepta din motive precum cel zis de tine si anume nu are tine sa tina locul.

| ContAnoNiMMM a răspuns:

Pai rolul tau la un job este sa-ti indeplinesti sarcinile. Daca este o perioada importanta, sau nu este nimeni sa te inlocuiasca, iti continui munca, iti asumi ca te-ai angajat in locul respectiv, altfel, da-ti demisia

| Secret125 a răspuns:

Poti sa le spui ca ai bilete rezervate la marelaughing)