| anonim_4396 a întrebat:

Heii! Mi-am dat demisia de la fostul loc de munca la inceputul lunii decembrie. Am fost nevoita sa stau in preaviz toata luna dec. De craciun am primit o prima, dupa care mi s-a spus ulterior cand am fost sa semnez actele de demisie ca mi se va lua inapoi din salariul pe care trebuie sa l primesc in ianuarie deoarece eu deja imi dadusem demisia, eram in preaviz si nu aveam dreptul la prima. Acum intrebarea mea, este normal? Adica intr-adevar chiar nu aveam dreptul la banii aia sau pur si simplu a fost vrajeala ca sa mii ia inapoi fiindca am plecat? Nu inteleg de ce mi au mai dat banii ca dupa sa mi ia inapoi.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu putem spune daca este sau nu normal fara a sti ce spune regulamentul propriu al firmei in privinta premierii. Se poate sa existe sau nu in acest regulament conditia ca premiatul sa nu plece din firma, n-avem de unde sti asta.
Intereseaza-te la firma care au fost conditiile pentru prima de Craciun si solicita sa ti le arate in scris si unde sunt prevazute. Poti sa le spui ca ii vei actiona in judecata daca iti retin banii fara a avea motive intemeiate.

| Justdoit4 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am inteles. Ee, nu cred ca voi merge atat de departe, pana in judecata. Nu am timpul si banii necesari. Faptul e consumat acum, dar am vrut sa stiu asa pentru mine si pe viitor. Multumesc!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu îi intrebi pe ei?

| Justdoit4 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai tocmai, ca i am indreptat si asta mi s-a raspuns. Ca banii imi vor fi luati fiindca odata ce mi am dat demisia nu mai am dreptul la ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Justdoit4):

Păi atunci ăsta e raspunsul, oricum primele nu le primesc decît angajatii model, se vede ca tu după ce ti au dat prima, le ai înmînat demisia ta, este normal ca ei sa i ti ia din salariu, trebuia ca sa astepti macar luna asta sa mai i ei un salariu de la ei, si odata cu salariul luat, i ti puteai prezenta demisia, si incepind cu 1 sau 15 februarie nu mai venea i la muncă, dar acum asta este situatia, o sa pierzi din bani, pe ce post muncea i la firmă?

| Justdoit4 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu este chiar asa, eu mi-am dat demisia de la inceputul lunii decembrie. Atunci cand ne-au dat prima de Craciun, sefa deja stia ca eu mi-am dat demisia, eram in preaviz. Iar prima au primit o absolut toti angajatii firmei, an de an, nu doar cei model. A trebuit sa-mi dau demisia in dec fiindca acum in ianuarie o sa plec din tara, de aceea nu inteleg de ce mi s-a luat prima inapoi. In fine, munceam intr-un mall, la un magazin de lenjerie intima.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai? Multumesc.

| danutzu96 a răspuns:

Userul Ioandelasal cred ca este cel mai in masura sa iti raspunda la intrebare.

| octav005 a răspuns:

Probabil ti-a dat prima ca sa mai ramai la ei la firma. si sa te razgandesti sa nu iti mai dai demisia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Auzi, e firma privata, mai mare, sau din astea mici? Ca nu vad cum sa ti ia? Odata ce ti i-a pus pe card presupun. Citatie nu are cum sa iti vina asa in mod anormal, si nici nu poate sa includa chestii de genul asta. Preavizul trebuia sa-l faci, erai platit oricum in preaviz, pentru ca munceai la fel ca pana acum, ti-ai executat cele 15 zile normale, si pa.

| Justdoit4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o firma mare, nu stiu exact daca e privata sau nu. Ideea e ca banii nu mi i au bagat pe card. Totii angajatii firmei au primit banii in mana la o petrecere pe care am facut o de craciun. Dasta nu mi se pare normal dupa ce am stat 21 de zile in preaviz si am dreptul la salariul intreg pe toata luna lucrata acum sa mii ia inapoi... nu stiu, ce as putea sa fac?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Prima se dă in mînă de către șef sau șefă numai angajatilor cu o anumită vechime si cu rezultate bune in munca lor.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Justdoit4):

Nu ai ce sa faci, tu nu îi poti da pe ei in judecată, ar fi niste cheltuieli colosale, si oricum nu vei cîstiga nimic.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Uite aici sincer te pot contrazice pe caz real, al meu laughing. Am lucrat la o firma americana cu sedii si in Romania, iar banii, primele si bonusurile, ni se bagau doar pe card. Doar bonurile de masa le primeam de la sefi in mana. Dar la dansa, este o alta problema observ, firma aia e cam naspa daca face astfel de chestii, adica totusi, mii dai, ai vazut ca sunt ok, dupa daca imi dau demisia, pentru ca am gasit ceva mai bun sau nu imi mai convine mie de acea firma, imi ia banii dati? Ce logica este asta.