| andreea567890123 a întrebat:

Hello.
As vrea sa ma duc la litere, dar nu vreau sa fiu profesor. As vrea sa fiu translator.
Stiti care limbi sunt căutate de companii? Gen, ce limbi ar trebui să fac acolo?
Si cum intru la Litere? trebuie sa dau o admitere, ceva?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Franceza, germana și limbile asiatice. în general da, depinde și unde vrei să dai.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa dai admitere, dar si nota de la BAC va juca un rol foarte important.
Cat priveste unde vrei sa te angajezi dupa terminarae facultatii, depinde doar de tine, daca vei gasi pe undeva pozitie de translator, ca nu-i o cerinta atat de mare, fiindca anual termina mii de studenti la litere si doar 10-20 isi gasesc de munca.
Sunt foarte putine companii care angajeaza translatori. Iar daca nu esti intr-un oras foarte mare sa se faca comert cu strainii, sa importuri, chiar nu-i nevoie de ei.
Cel mai usor este sa-ti gasesti pozitie de profesor de limbi straine, ca sunt disponibile la fiecare scoala, dar asta nu vrei tu.

| Donsavas a răspuns:

Limbile exotice cum sunt mandarina, portugheza, japoneza, turcă, etc.

| alina2k18 a răspuns:

Poti sa faci si litere doar ca acolo vei face romana + o limba straina si o sa ai o gramada de citit in limba romanawinking
Deci mai bine faci limbi straine, la universitatea de stat se da admitere [ limba romana si o limba straina la alegere ] sau depui dosar la universitate privata si nu dai examen acolo.
Eu am dat la limbi straine, din pacate nu am si terminat, eram la engleza-araba, dar in grupa de japoneza erau mai multi.
E mare cautare pe japoneza, chineza, araba, limbi nordice.
Cam astea. Limba 1 trebuie s-o cunosti avansat si limba 2 se va invata de la 0.
Dar pentru certificat de traducator dai examen separat la Ministerul Culturii, facultatea nu iti da certificarea asta.
Acest certificat de traducator autorizat il poti obtine in urma examenului si fara sa o facultate de limbi straine, pur si simplu trebuie sa cunosti limba respectiva la nivel foarte avansat/academic.

| Furnicuta000 a răspuns:

Mai bine te duci la limbi straine ca la litere faci multe materii inutile.
Se da admitere, 2 examene la 2 limbi la alegere pentru a invata 2 limbi la alegere. Practic daca tu vrei sa inveti sa zicem spaniola si germana, poti da examen la engleza si franceza sa zicem (una din ele poate fi si romana).

Dar nu ai nevoie de facultate ca sa fii traducator, companiile te testeaza sa vada daca stii limba, diploma e egala cu 0 pentru ca sunt unii care au diploma dar nu stiu nimic.
Si cele mai cautate si platite limbi sunt cele rare, asiatice, nordice, slave. Deci daca esti foarte destept si poti invata chineza de ex ai viitorul asigurat