| andreea567890123 a întrebat:

Hello.
E adevarat ca profesia de tehnician dentar nu va mai fi de viitor?
E adevarat ca au început să se creeze mașinării de facere a protezei?
Eu as vrea foarte mult sa dau la tehnica dentară și nu stiu daca mai e de viitor

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Proteza este o sculptură într-un material, o replică după un model, pe care tehnicianul dentar o fasonează, o ajustează manual. Nu există două proteze identice ca formă. Să faci asta cu un robot e mai greu.

| andreea567890123 explică (pentru sadrian46):

Mi se pare si mie bizar, sincer
cred ca intotdeauna un om va trebui să facă proteza, deoarece numai el stie cum sa faca dintii dupa fata, culoarea. O mașină nu cred ca va stii de asteawinking

| anonimg a răspuns:

Pai si materialul care este pus in masinarii, de cine este pus? Cineva trebuie sa controloze atat masinariile cat si rezultatul acestora.
Trebuie sa vezi daca se cauta job-uri de tehnician dentar. Daca se cauta, atunci te incurajez sa te faci tehnician dentar. Daca nu se cauta, atunci te indrepti spre alta meserie.

| andreea567890123 explică (pentru anonimg):

Se caută

| anonimg a răspuns (pentru andreea567890123):

Dacă se caută, atunci mergi înainte pe acest profil.

| WhiteLife a răspuns:

Până ajung la noi in tara mai e mult și bine. Nu te baza pe asta.