| teodora24 a întrebat:

Hello, lume! De aproximativ 6 luni vreau sa trec de la domeniul economie la cel de programare. Am terminat o faculatate in Management si acum sunt la master tot cam pe acelasi domeniu. Mi-ar fi de folos sa fac inca un master(pe IT, ceva) sau sa platesc niste cursuri? Sau sa invat singura? Daca da, imi puteti da niste site-uri utile?
Multumesc mult!

1 răspuns:
| isemilia a răspuns:

Poti incerca sa faci scoala informala. Dura cam 2 ani (din cate tin minte), iar certificatul este recunoscut si in alte tari din Uniunea Europeana. Ma gandesc ca e o optiune buna, mai ales dat fiind ca ofera mai multe variante. Poti invata si singura, de ce nu, insa ti-ar trebui o diploma (desi in IT nu la fel de important pentru majoritatea job-urilor cum e in alte domenii, insa e bine sa o ai), plus ca e mai greu. Dar poti face si asta daca vrei, nu e nicio problema. Doar ca ar trebui sa te hotarasti ce vrei mai exact, ca sa poti alege un limbaj cat mai potrivit pentru ceea ce iti doresti sa faci...