| alialexandra a întrebat:

Help me! Automatică sau telecomunicații? Vreau la automatica dar concurența prea mare ma face sa dau inapoi. Daca dau si pic, e vreo sansa sa ajung la telecomunicatii sau pe ce sectie aterizez si eu. Cum se fac opțiunile?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti pasionat(a) de electronica, telecomunicatii (radio, TV, telefonie, transmisii de date), atunci poti alege telecomunicatiile.
Daca esti pasionat(a) de repararea aparatelor electrocasnice (masina de spalat automata, cuptorul microunde, instalatia de alarmare etc.) atunci alege Automatica.

Daca nu esti pasionat(a) de electricitate, electronica si nu stii sa schimbi nici o siguranta fuzibila, atunci mai bine mergi la Agronomie si Zootehnie.

| minrest a răspuns:

La Automatica se intra foarte greu si pe locurile cu plata, iar taxa la locurile cu plata este mare. La admitere nu se fac optiuni, daca pici la o facultate ramai acasa, nu te trimite la nici o alta facultate. In schimb, poti da admiterea la mai multe facultati. De ce nu dai si la Informatica, Facultatea de Matematica, Universitatea Bucuresti? Iar Telecomunicatii... Nu stiam ca se invata programare acolo. Daca vrei Automatica, vrei sa faci programare, este?

| Raducons a răspuns:

Este bine si la telecomunicatii, inveti cam aceleasi lucruri cu mici diferente, nu-ti face griji este bine si acolo.
Este bine tot ce tine de Inginerie electrica si stiinta calculatoarelor.