| EVA9443 a întrebat:

Hey, am nevoie de un sfat. Nu m-am hotarat ce facultate sa urmez. Ma gandesc la cea de limbi moderne aplicate sau vreun domeniu al economiei, cum ar fi finante. M-ar putea ajuta cineva, care ar fi avantajele si dezavantale acestor facultati.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Economisti gasesti pe toate drumurile, e greu sa te faci remarcat in domeniul asta.Limbile straine sunt cautate si platite foarte bine, dar nu engleza si franceza, daca tot te bagi la facultatea asta axeaza-te pe limbi nordice pentru ca sunt putini vorbitori pe partea asta la noi in tara si sunt multe companii care ii cauta.
Si inca un sfat: daca tot faci facultate, pentru numele lui Dumnezeu nu te duce la una privata, du-te la una de stat indiferent ca platesti taxa sau nu.

| EVA9443 explică (pentru Bondarel99):

De ce sa nu ma duc la una privata?

| Bondarel99 a răspuns (pentru EVA9443):

Pentru ca nu are rost, facultatile private nu sunt vazute bine de catre angajatori.

| jessikz0r a răspuns:

Hei, nu am intrat sa raspund la mesaje, dar al tau mi-a starnit interesul.La limbi moderne aplicate sunt si eu, pe langa cealalta facultate de informatica pe care o frecventez. Facultatea asta nu stiu daca iti aduce vreun stimul pe plan profesional, deoarece din scoala nu o sa stii foarte multe lucruri din limbile respective decat gramatica si basic staff. De vorbit fluent, nu prea te invata nimeni.Eu am intrat fara sa stiu prea multe despre engleza si franceza, nu ai ce sa faci cu limbile astea daca nu sti sa le vorbesti dupa! Am de gand sa gat anul viitor facultatea asta si sa merg 3 luni in franta ca sa vorbesc fluent. Ce am invatat la scoala si ce stiu este pur gramatica, sa port o discutie, devine problematic. Dupa, nu te angajeaza lumea daca nu stii sa vorbesti, locurile unde ai putea sa te angajezi sunt ca profesoara, traducator sau centre unde au nevoie de vorbitori fluenti in diferite limbi, iar daca tu nu le stapanesti dupa ce ai iesit de pe bancile facultatii...nu prea ai rezolvat multe. Daca nu esti sigur ca vrei sa te faci profesor, nu te du, fa o vizita la neamuri daca ai in franta Germania sau Anglia si inveti mult mai multe decat te-ar invata facultatea, mai si dai bani degeaba. Asta este parerea mea despre facultatile de litere, restul nu ma pricep, nu stiu big grin big grin big grin