| Emmy125 a întrebat:

Hey! Am o curiozitate. Cati dintre voi sunt pentru trairea vietii, asumare de riscuri in viata pentru un trai mai bun si cati dintre voi se multumesc cu ce au?
Preferati sa lucrati intr-un loc stabil care nu va place si pe bani putini dar macar stiti ca primiti un salar la sfarsitul lunii sau preferati sa va luati viata in propriile maini, sa fiti propriul sef, sa dati gres, sa va ridicati si sa o luati de la capat si cel mai important: sa fiti liberi?

Răspuns Câştigător
| TCosminn a răspuns:

Viata fara riscuri nu merita traita. Asta nu inseamna ca cine nu risca trebuie sa se sinucida. Nu. In viata trebuie sa iti asumi riscuri, trebuie sa nu te plafonezi ci sa incerci sa excelezi in tot ceea ce faci. Este greu, dar nu imposibil. Vei vedea atunci cand vei avea un vis ca foarte multi oameni (daca nu toti) iti vor spune ca visul tau este irealizabil. Si poate ca visul pe care tu il ai l-au avut si altii si au facut din el o realitate, ceea ce inseamna ca tu nu visezi cu ochii deschisi, ci tu visezi o realitate. Cu atat mai mult daca incerci sa fii unic si ai un plan special, pentru viata ta, familia ta sau afacerea ta, oamenii te vor da inapoi. Pentru ca daca ei nu au reusit si nu au incercat sa faca ceva, si vrei tu, in gandirea lor, neica nimeni, sa faci ceva cu viata ta, esti pasibil de esec. Cu toate aceste esecuri, oamenii de "succes", care au izbandit in viata lor, pun esecurile pe primul plan. Altfel nu inveti. Nu poti sti cum e durerea pana nu cazi. Nici cum sa te ridici daca nu ai cazut. Cum in viata sunt urcusuri si coborasuri, ai nevoie de ambele.

| Emmy125 explică (pentru TCosminn):

In sfarsit cineva care a inteles! Se merita asumate unele riscuri mai ales ca e pentru a face ceea ce ne place cu adevarat si in ce excelam. Nu trebuie sa ne oprim pentru cs cineva spune ca nu o sa reusim niciodata. Visele pot deveni realitate. Mai greu, dar important e sa inceprm sa facem ceva. Nu sa ne gandim doar la riscuri si sa abandonsm lupta inainte de a incepe.

| TCosminn a răspuns (pentru Emmy125):

Ceea ce spu tu in incheiere este cireasa de pe tort, pentru ca daca nu ai incredere in visul/proiectul tau, atunci cu siguranta ca nu vei izbandi, si ca totul se va narui la primul val de negativism din partea celor din jur. Caractere extraordinare se gasesc greu, oameni extraordinar de puternic dpdv mental si mai greu.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fim seriosi, liber in adevaratul sens al cuvantului nu esti niciodata, nu ai cum, nu te lasa societatea. Conteaza insa sa stii unde sunt limitele... cat iti ofera societatea tie si cat oferi tu societatii.

Treaba cu luatul vietii in propriile maine nu e pentru oricine, nu toti putem fi conducatori unii suntem doar buni executanti. Nu e nimic rau in asta atat timp cat muncesti cinstit. Si exista mereu locuri de munca stabile care iti pot crea si placere

| TCosminn a răspuns (pentru suntserios):

Daca vrei sa fii liber, poti fi oricand. Asta depinde doar de tine. Societatea e facuta de oameni nu pentru oameni. Daca tu esti diferit si societate e diferita. Daca tu te integrezi intr-o societate corupta, atunci si tu esti corupt. Iar coruptii nu pot vedea viata fara coruptie. A fost doar un exemplu cu coruptia. Chiar poti fi independent de societate daca vrei.

| ALGator a răspuns:

Depinde de etapele vietii si de barca in care te-ai nascut. Unii de exemplu s-au nascut intr-o dictatura si si-au riscat libertatea si chiar viata fugind in locuri mai libere. Acolo au continuat insa traind o viata linistita.
Se mai poate spune ca asumarea de risc este comuna si nebunilor si inteleptilor. Deosebirea este ca in timp ce primii se cufunda in adinc fara protectie, inteleptii se scufunda cu "centura de siguranta si furtun de oxigen". Inteleptii isi iau toate masurile si nu fac din risc un obicei permanent.
Altii simt ca e mai bine sa alegi o viata linistita chiar mai modesta si mai nelibera in locul unor riscuri. Din pacate deosebirea dintre o viata linistita dar cu neajunsuri (saracie, umilire etc) si un risc pe care vrei sa ti-l asumi este ca ai in fata doar viata pe care o duci in timp ce consecintele si conditiile riscului asumat sunt invizibile. O aruncare in gol despre care crezi doar ca stii totul doar pentru ca ai mai auzit de la altii.
Ca sa fii liber trebuie sa lucrezi si in exteriorul tau (cit se poate) dar si in interior. Sa te ridici dupa ce ai cazut e necesar in orice situatie.