| Anonimous071196 a întrebat:

Hey!

Am si eu o situatie daca ma poate ajuta cineva, poate stiti vreo situatie asemenatoare mie. Sunt la facultate in ultimul an, ar trebui sa sustin licenta, insa din pacate, din cauza unor probleme familiale, nu am putut ajunge anul asta la facultate, a trebuit cumva sa lucrez sa ma intretin. Nu am reusit sa dau nici un examen. Intrebarea mea este: ce se intampla in cazul acesta? As putea da restantele in toamna sau trebuie sa repet anul?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Pai nu crezi ca ar trebui sa ne spui si la ce facultate?
Ca sunt unele de stat la care daca lipsesti un semestru te exmatriculeaza sau te baga in an suplimentar ca sa iti refaci seminariile si laboratoarele (daca e cazul) pentru ca fara ele nu poti da nici in toamna examenele.
Si sunt unele facultati private unde te duci la sfarsitul anului si dai toate restantele daca ai bani.

| Anonimous071196 explică (pentru Bondarel99):

Nu sunt la privat, sunt la stat la Litere.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Anonimous071196):

Atunci singura ta șansa e sa vorbesti cu fiecare profesor și vezi dacă te lasa vreunul sa dai examenul, deși o sa spună ca nu e corect fata de colegii tai care au mers zi de zi la facultate. Altfel regula e sa te bage in an suplimentar.

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Probabil trebuie sa dai restantele in toamna, depinde de facultate. De ce nu te duci sa vorbesti direct la secretariat despre problema ta? sigur va exista o solutie. Aici vor fi doar presupuneri si pareri. Depinde foarte mult de regulile facultatii respective.
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde... e posibil ca profesorii sa nu te primeasca in restante daca ai absente si sa trebuiasca sa refaci anul