| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Hey,buna! Ince domeniu se castiga mai bine in Romania? Ma refer la bucatar, ospatar si barman? Dar in strainatate? Aveti idee de niste salarii? Multumesc!

11 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

Nu te mai gandi unde se castiga cel mai bine, gandeste-te ca ar trebui sa faci ceva ce iti place.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru Betty12345678):

Pai asta imi place sa fac! Dintre aceste 3 meserii as alege una dar imi este greu ca imi plac toate si de asta am intrebat in care se castiga mai bine.Multumesc pentru raspuns!

| tintareco a răspuns:

Nu e nevoie să te faci analfabet funcţional cu diplomă de la o facultate de carton a cărui diplomă în altă ţară nu are nici valoarea de producţie. Poţi cîştiga bani frumoşi şi aici.Atît aici, cît şi dincolo,
în primul rînd te întreabă: -ce ştii să faci? apoi, restul vin de la sine, dacă eşti bun în ceea ce ştii să faci.

| Riker a răspuns:

Nici unul.
Învață, fă o facultate şi un viitor.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru Riker):

Serios? Si cu facultatea ce sa fac? Cunosc persoane care au facultate facuta si nu au locuri de munca in Romania si pleaca in alta tara la strans capsuni si rosii!

| tintareco a răspuns (pentru Riker):

Dacă toţi urmăm o facultate,totuşi,cine va munci? Dacă Mihai şi alţii,toţi,termină o facultate,cine te mai serveşte la restaurant la Poiana? Brutarii se fac licenţiaţi,ţăranii la fel,vînzătorii de la benzinării şi mall-uri : - adio pîine, zarzavaturi, carne de porc şi miel, adio benzină pentru vehicole şi multe altele sau toţi cu facultatea terminată se întorc la munca de ori ce fel, pentru a supravieţui.Am mulţi cunoscuţi,care au terminat o facultate,ei cred că ştiu dar nu ştiu nimic,fapt pentru care tot timpul îşi caută loc de muncă şi nu-i vrea nimeni,în acest timp foştii colegi de liceu au muncit, au loc de muncă, familie, maşină, casă.

| tintareco a răspuns (pentru Mihai_Vlad_1998):

Ai dreptate, de ce nu li sa recunoscut diplomele nici aici, nici afară?
Au pierdut cinci ani din viaţă, la facultate, pentru a putea deosebi căpşunii şi roşiile în Spania.La noi nu e nevoie de studii superioare pentru munca asta.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru tintareco):

Si eu am cunostinte cu facultate si cu masterat ....si lucreaza in strainatate la strans capsuni sau in Romania la firme din astea cu nunti, praznice etc care le da 50 de lei pe zi! Poti sa ai 100 de diplome daca nu sti meseria si daca nu iti place ...nu ai nici o sansa!

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru tintareco):

Si eu cred la fel nu toata lumea trebuie sa fie medic, politician sau avocat! Daca nu ar fi cei cu joburi de care avem mai multa nevoie (agricultor, fermier, brutar etc) atunci cei de pe scara sociala mai inalta a serviciilor ar face greva foamei!

| Mircea049202 a răspuns:

In Romania câștiga bine cei din IT, stomatologii. bineînțeles parlamentarii si nu numai. In străinătate, Medicii, asistenții medicali, cei din IT, contabilii. In străinătate poate ajunge salariul unui medic si 9000€, barman 1200-1500€, ospătar 1100€, sofer profesionist 2300-3200€, bucătar 1600€-1800€ Etc Depinde de țara.