| OsiceanuNicoleta98 a întrebat:

Hey. Este mai greu la AC sau ETC? Sunt foarte indecisa intre cele 2. Cei care sunteti sau ati terminat imi puteti spune va rog niste avantaje si dezavantaje, sa povestiti cum e.

5 răspunsuri:
| JustBlackNoGrey a răspuns:

La ETC merg toti prostii care au luat note mici si nu au putut intra la AC.
la ETC la o materie din primul an te invata si iti arata ce e ala mouse, tastatura, etc.
E mai usor si mult mai lejer pentru ca e un nivel scazut, intelectual vorbind.
cu privire la job-uri, iti gasesti cam la fel de usor fie ca ai fost la etc, fie la ac.
in schimb la facultate, la ac e greu si e bataie de joc din partea profesorilor. recomand sa mergi la o universitate de informatica, iar nu la o politehnica din Romania

| OsiceanuNicoleta98 explică (pentru JustBlackNoGrey):

M-am înscris la AC

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru OsiceanuNicoleta98):

Deci,,,,,,,, o sa fie urat pentru ca profii nu sunt de calitate,,,

| OsiceanuNicoleta98 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Eu vorbesc despre UPT, nu am mentionat in ce oras e facultatea. Ai terminat sau esti la UPT si esti in cunostinta de cauza? In legatura cu primul tau raspuns, hai sa nu comparam avantajele pe care le ai daca termini o politehnica.
P.S : E usor sa intri la ETc dar ai nevoie de minte si de mult invatat ca sa o si termini happy

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru OsiceanuNicoleta98):

UPT = universitatea politehnica Timisoara
UPB = universitatea politehnica Bucuresti
TUCLUJ = universitatea tehnica Cluj

astea sunt nsite prescurtari de la denumiri pe care le poti intui. toate au in componenta lor aceleasi facultati +- 1 sa zicem.
vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca am prieteni de la toate aceste 3 universitati.

iar cu privire la upt stiu ca se da un singur examen care e luat in considerare si de AC, si de ETC. ETC-ul e a doua optiune, in cazul in care tinarul nu intra la departamentele de la AC. asa se face, drept urmare a scazut stacheta la ETC si de destul de multi ani.
de aceea am vrut sa te avertizez cu privire la viitorul tau - ca mai bine dai la o universitate la informatica, nu la politehnica, pentru ca e bataie de joc. vad ca nu ma crezi, dar atunci de ce ai mai si postat aceasta intrebare daca oricum nu tii cont de raspunsuri?
Eu te-am avertizat ce te asteapta, acum o sa dai singura cu capul de ele, ce sa iti fac?