| CamyCame a întrebat:

Hey imi doresc sa fiu admina la o pagina pe facebook si imi cere sa scriu cu diacritice...ma ajutati sa invat sa scriu va roog?

2 răspunsuri:
| tgiabberriieul a răspuns:

Windows7:
Start > Control Panel > Clock, Language and Region > Change keyboard or other input methods > sub tabul Keyboard and Languages apesi Change keyboards > sub tabul General apesi butonul Add din partea dreapta-jos a ferestrei > cauti si selectezi "Romanian" (Legacy) apoi apesi OK > acum o sa-ti apara doua limbi instalate in fereastra > apesi OK > acum ar trebui sa ai in bara de Start a Windowsului (in dreapta-jos) un "EN" care inseamna ca tastatura iti introduce caracterele ca si pana acum > ca sa treci la scrierea cu diacritice trebuie sa apesi combinatia de butoane Alt + Shift (e cel mai usor asa) si la fel pentru revenirea la scriere fara diacritice.
Sper ca o sa te descurci cu pasii de mai sus happy
Bafta!