| anonim_4396 a întrebat:

Hey, imi poate spune cineva ce face un Junior Sales Specialist? Cat mai multe detalii va rog.

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Hey. ''Junior Sales Specialist'' suna ultra hilar, chiar daca sunt convins ca exista inventat acest post, oricat de paradoxal ar fi, iar asta pentru ca nu poti fi, desigur, si junior si specialist. E insa o gaselnita ca sa ofere un salariu mai mic, cum e meteahna la noi. Ca si junior sales lucrezi practic pe vanzari directe (de cele mai multe ori). Asta inseamna ori job de birou, in care iei zilnic legatura cu clientii, avand de asemenea grija sa iei mereu legatura cu contabilitatea (raspunzi de un numar x de produse), ori o rutina zilnica in care trebuie sa mergi zilnic la clientii tai, cautand mereu altii noi. Practic compania ta are un produs iar tu trebuie sa il vinzi altor clienti sau companii (in functie de companie; putem vorbi de B2B sau de B2C). Ca si sales specialist sigur ca deja doar monitorizezi echipa care se ocupa cu lucrurile astea, participand la conferinte si tinand legatura direct cu departamentele de Marketing si Comunicare.

| Violleta2022 a răspuns:

In traducere libera, esti ajutor de vanzator!
Adica, faci munca administrativa pe care vanzatorul calificat nu o face: aseaza marfa pe raft, curata si spala pe jos, strange si duce gunoiul, sterge geamurile de la vitrina si ce mai te pune vanzatorul sa faci.

| xttrust a răspuns:

Vei face comenzi, vei fi la curent cu stock-ul curent si v-a trebui sa faci comenzi din timp pentru a mentine stock-ul ok. V-a trebui sa consulti mai multe compani pentru cel mai bun pret/calitate. La fel si pentru transport.