| Adelina13062014 a întrebat:

Hey! Lucrez intr-o multinationala de cativa ani, anul acesta ca multi altii am planificat concediul si mi-am anuntat sefii ca in luna iulie o saptamana voi absenta ca sa zic asa. Problema insa a aparut acum: o colega este in CM, iar eu trebuie sa ii tin locul timp de cateva luni desi recuperarea dupa o operatie de infrumusetare nu tine din iulie pana in octombrie cat planuieste ea sa ramana acasa. Marea problema este ca eu nu imi pot lua concediu desi am platite biletele de tren, cazarea, prietenii mei la fel s-au organizat. Sefii imi sar in cap spunand ca nu sunt intelegatoare si ca trebuie sa imi aman concediul si de ce nu m-am gandit si la varianta ca poate se intampla ceva. Mi-am facut cerere de concediu insa mi s-a refuzat pe motiv ca nu are cine sa o inlocuiasca, iar daca aleg medical la fel mi se va refuza. La ITM mare lucru nu am ce face pentru ca actualul om de la conducere este fost cadru M.A.I si are destule pile incat sa iasa curat.S-a mai confruntat cineva cu asta?

5 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Poti sa-ti bagi concediu medical, maxim, 3 luni, cum a facut si colega ta. Cu o "atnetie" unde trebuie poti. Atentie insa ca te si pot verifica de la munca, doar daca te poti interna intr-un sanatoriu si atunci esti acoperita. Sau pe romaneste "wellcome to the jungle".

| Adelina13062014 explică (pentru dinaprilie):

Tocmi asta e ca din ce am mai citit si eu in ziare, astia or sa inceapa controlul la sange al medicilor si angajatorilor. Anul trecut fiind in floare concediul medical. Dar voi lua in calcul si varianta propusa de tine.

| Vântulalb a răspuns:

Din fericire, nu m-am confruntat cu asa ceva.
Dar daca sefii au avut tupeul sa-ti spuna ca trebuia sa te gandesti la asa ceva, da-le replica.
1. O boala poate interveni oricand. Nu mai pleci niciodata in concediu?
2. Daca operatia e doar de infrumusetare si nu urgenta, de ce ei i-au aprobat asta vara? Aici sa te tii tare.
3. Fiind 3 luni de absenta, sa angajeze un temporar.
Succes! Si concediu placut.

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Si, as completa eu la ce ai spus (foarte bine) ar trebui sa ceara sa fie verificata (colega) daca este in concediu medical sau la mare!hee hee

| Vântulalb a răspuns (pentru Salontanul):

Corect!