| Enders a întrebat:

Hey, m-ar putea ajuta si pe mine cu cineva cu un sfat? Sunt chiar destul de demoralizata si descurajata in legatura cu facultatea pentru viitor. vreau sa mentionez ca sunt in a xi-a si vreau sa dau la medicina, chiar m-am si ocupat de pe acum doar ca am o problema, ai mei sunt de parere ca nu sunt potrivita pentru asa ceva inca de cand m-am apucat, momentan inca lupt pentru ceea ce imi doresc. chestia e ca nu pot vorbi cu ei fiindca nu ma asculta si atunci ce sa fac, sa numai ii ascult sau sa ii ignor?, idk

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hei Xayah,

Daca tu consideri si stii in cea mai mare proportie, ca asta vrei sa faci dupa... celelalte pareri nu prea ar trebui sa conteze.
Este normal ca parintii tai sa zica asta, ma refer sa nu fie de acord cu ceva anume, dar nu ar trebui sa te demoralizeze.

Eu sclasa a XI-a, mai ai timp. Daca chiar vrei sa dai la aceasta facultate, si te gandesti si la ce ar presupune sa faci dupa, pregateste-te, lupta pentru asta, cum ai spus si tu si intr-un final, o sa reusesti big grin

Si acum, ce sa vorbesti cu ei? Nu este ca si cand nu ti-ar mai da bani pentru facultate dupa sau ceva de genul, mai ales daca tu o sa intrii acolo. Lasa-i sa vorbeasca, pana la urma sunt doar vorbe. Iar daca o sa reusesti, intr-un final o sa te sustina happy

Dar cum am spus, esti inca in clasa a XI-a, cine stie daca o sa te razgandesti sau nu big grin. Si eu am vrut la medicina pana in clasa a XII-a, semestrul 2 chiar, cand m-am razgandit (si ma bucur ca m-am razgandit big grin ).

Deci, incearca sa faci ceea ce vrei tu cu adevarat, iar ca sfat, urmeaza o oportunitate si incearca sa aduci cu tine pasiunea in tot ceea ce faci.

Numai bine si succes, indiferent ce faci! ^_^

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Fă-te că nu prea mai dai importanţă la problema asta. Schimbă subiectul şi discută despre altceva. Iar în sinea ta, tu urmăreşte obiectivul propus.

| Violleta2022 a răspuns:

Care este adevaratul motiv, pentru care parintii tai spun ca nu esti potrivita pentru medicina?

| Enders explică (pentru Violleta2022):

Pur si simplu imi spun ca am caracter mai naspa si ca nu e de mine, sau ca nu am destula iteligenta pentru asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Enders):

Nu am inteles ce treaba are caracterul tau cu facultatea de medicina.
In ce priveste inteligenta, probabil ca nu te considera destul de capabila sa intri la medicina si sa o termini, fiindca este intr-adevar una din cele mai grele facultati, practic muncesti 10 ani din viata ta, invatand pe rupte: 6 ani de studentie si 4 de stagiatura.

| Enders explică (pentru Violleta2022):

Inteleg asta, asa macar numai ma simt demoralizata intrebandu-va happy, eu o sa incerc tot ce pot si la final voi vedea daca voi reusi sau nu, decat sa regret toata viata.

| sierra1 a răspuns:

E vreo problemă legată de bani?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să le explici asta.
Dacă ai o pasiune, medicina, medicina azi nu înseamnă numai să stai la patul bolnavului sau în policlinică. Înseamnă cercetare, trecerea spre medicina preventivă, profilactică, care se va ocupa de pacient până este sănătos, medicina de recuperare, medicina holistică, integrarea cu medicina alternativă. Nimeni nu moare sănătos, se va ocupa tot mai mult cu prelungirea vieții.
Și de ce nu, o carieră în marketing sau managementul medical. Părinții nu pot să spună că ești nepotrivită cu nici una din din aceste perspective. Așa că mai vorbește cu ei.

| Goete a răspuns:

Tatal meu e Economist. Adica e Licentiat in Economie, pentru ca a urmat visul tatalui sau, adica a bunicului si nu propriul vis.
>N-a lucrat niciodata ca economist

| InOrOut a răspuns:

Mergi la stat. Incearca la politie sau academia la armata. Munca la patron se duce curand pe apa sambetii.

| HelpingHands a răspuns:

În primul rand ca pentru alegerea unei profesii trebuie sa știi ca aceea este pasiunea ta. Dacă faci aceasta facultate din alt motiv decât ca este pasiunea si visul tău sa devii medic, atunci mai bine nu o faci. Nu are rost sa îți încarci mintea dacă nu ești absolut pasionata de acel domeniu. Iar dacă te-ai decis ca asta e vocația ta, atunci încearcă sa nu te mai contrazici cu părinții tăi și sa faci tot ceea ce vrei tu.