| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Ofer funda!
Ma tot gandesc si răzgândesc.
Nu stiu la ce profi sa ma duc, științe sau mate-info.Am o înclinație spre anatomie si chiar imi place asa ca m-am gandit serios la posibilitatea de a deveni doctor dar in România este aiurea mai ales din punct de vedere al salariului asa ca singura posibilitate ar fi sa plec din țara,ceea ce nu-mi doresc.
Pe de alta parte, doresc un salariu frumos si ma gandesc la programator.In felul asta pot lucra pentru companii din diferite tari de acasa si sa primesc bani buni dar ma sperie gândul ca la bac se va da din M1(cea mai grea mate)si lucrul asta ma trage inapoi.Mai este si stresul despre care imi vorbea profa de romana si multă matematica pe care nu o prea am la suflet deloc...Acum,va intreb pe voi,cum credeți ca ar fi mai bine? Vreau păreri de la cei care sunt la științe si mate-info va rog, dau funda.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Iuliana186 a răspuns:

Indiferent de profilul real la care vei alege sa mergi, eu sunt sigura ca vei putea merge mai departe la facultate pe ceea ce iti place mai mult. Mai ai timp sa te gandesti.
Matematica M1 e grea, dar nu imposibila. Se diferentiaza de M2 doar din clasa a11a, pana atunci lectiile sunt aceleasi.
Eu sunt la stiinte ale naturii si sunt multumita de profilul asta, cuprinde tot ce ma intereseaza.
Nu am dat la mate info pentru ca am vrut sa fac mai multa chimie, si mai putina informatica.
De la real poti merge oriunde mai departe, de poti decide pe parcurs ce iti doresti cu adevarat.

| Radu345 a răspuns (pentru Iuliana186):

Deci dacă merg la stiinte la liceu, pot urma o facultate bazată pe info?

| anonim_4396 explică (pentru Radu345):

Normal că poți, nu pune nimeni condiția ce liceu ai când te duci la facultate, trebuie doar să iei examenele de admitere. Mulți preferă să aleagă liceul cu același profil cu facultatea pe care o vor urma pentru a fi la punct cu materia și a promova mai ușor examenele, dar nu e o regulă.

| Radu345 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi pentru răspunsuri. happy
Dacă merg la stiinte o sa trebuiască sa inv singura pentru examen pe partea de info, nu?

| anonim_4396 explică (pentru Radu345):

Exact, și va fi mai greu să înveți pentru două domenii diferite, care nu sunt conexe, vei avea mai mult de lucru. Știu, e greu să te hotărăști de acum ce vrei, dar dacă mergi cu două deodată, nu vei mai avea timp liber și pentru tine.

| Iuliana186 a răspuns (pentru Radu345):

Bineinteles. Totul tine de cat de mult vei invata tu la acest obiect.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doctorii vor avea de la anul între 2500 și 3600 euro pe lună. Cu banii ăștia trăiești în RO mai bine decât cu 4-5000 euro afară.
Într-adevăr, în IT poți lucra pe sume mari inclusiv de acasă, dar doar dacă ești as. E plină țara de IT-iști de duzină, chiar trebuie să fi bun ca să câștigi mult. Și doctorii pot avea cabinet privat și pot lucra în paralel și la spital, dublându-și veniturile menționate mai sus. În alegerea pe care o vei face, trebuie să ții cont nu de ce materie îți place mai mult (matematica sau chimia), ci cu ce ți-ar place mai mult să lucrezi: cu bisturiul sau cu tastatura. Medic sau IT-ist, asta-i întrebarea, nu chimie sau mate!

| Radu345 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vor avea atâția bani doctorii in Ro nici când vor zbura porcii.Mama Bff-ulii meu este medic la spital, bugetară si are 2400lei si ocupa o funcție importantă acolo.E imposibil sa se faca trecerea de la 2400 lei la 3000€ pentru toti doctorii din țara, sa fim serioși.
Cabinetul privat, da, m-am gandit da' pana sa-l faci îți trebuie ceva bani si nu stiu. Sper sa imi dau odata seama de ce vreau sa fac.
Ai amintit de IT de duzina, ei ce salariu au?

| anonim_4396 explică (pentru Radu345):

Sub cei 2400 lei de care pomeneai mai sus căci sunt angajații unor companii mici (niște SRL-uri) care oricât ar câștiga patronul, ție tot salariu mic o să-ți dea. Companiile mari sunt foarte selective căci au de unde alege, în Ro sunt deja foarte mulți care sunt buni în IT.
Chiar și în varianta pesimistă, un medic va câștiga de la anul peste 10.000 lei, iar până termini tu studiile, or să crească suficient. Poți alege stomatologia, ăia câștigă și mai bine (mai ales în privat), dar repet, contează mai mult ce-ți place, IT-ist sau medic, e important să lucrezi cu drag, nu doar să numeri zilele până la următorul salariu.