| Ionela_Yasmin_1999 a întrebat:

Hey! Pentru a deveni arhitect la ce liceu ar trebui sa intru? Ce liceuri imi recomandati? Din ce am citit pe net trebuie sa intri la un liceu artistic. La profil arhitectural.
Sfaturi?! Va rog!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu neaparat, poti si de la mate-info.
E recomandat sa mergi totusi la un liceu artistic pe desen, dar poti si de la mate-info insa iti trebuie ceva pregatire pentru desen tehnic

| Violleta2022 a răspuns:

Ca arhitect ai nevoie de multa matematica, fizica si rezistenta materialelor, ca sa poti sa pui in parctica si sa calculezi structura si rezistenta materialelor pentru fundatii, etaje, coloane de sustinere samd.
Deci, licee cu profil de mate-fizica multa, dupa care poti sa mergi la o facultate de arhitectura.
In trecut, existau si licee de constructii care aveau clase de proiectare si arhitectura, nu stiu daca mai sunt zilele astea, dar este vital sa inveti mate-fizica ca sa fii in satre sa calculezi structuri de rezistenta pentru cladiri si orice mai inveti acolo. Designul cladirilor este partea cea mai frumoasa si mai usoara cand proiectezi o caldire, partea cea mai grea este cum si unde pui structura de baza, peretii, punctele cheie de sustinere samd.