| PAV21 a întrebat:

Hey TPU!
1)Care sunt scolile din Romania pe care le pot urma ca sa devin Agent de Penitenciare?
2)Cum poti urca mai sus in grad?
3)Pot deveni Agent in Penitenciar si daca am facut un liceu profesional?
4)Cum este sa fii Agent in Penitenciar!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. http://bit.ly/31w06n3
2.Ridicarea in grad se fce pe baza de vechime sau pe baza de pile.
3. Agenti sau ofiterii sunt formati in: Academia Tehnică Militară Bucureşti, Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu" Sibiu, Institutul de Medicină Militară, Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre „Basarab I", Piteşti, Academia Naţională de Informaţii,, Mihai Viteazul", Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza" şi Şcoala Naţională de Pregătire a Agenţilor de Penitenciare Târgu Ocna.
4. Cum este? Nu stiu! Eu am fost la ramata si n-am avut legatura cu ei. Probabil, ca agent este destul de greu lucrand inb ture si avand de a face cu fel si fel de elemnte dezorganizate, multe, din nastere.

| PAV21 explică (pentru Salontanul):

Dar la Școala Națională de Pregătire a Agenților de Penitenciare Târgu Ocna se poate intra si cu liceul postliceal?
Si dupa ce ai terminat scoala te repartizeaza in orice loc sau ai dreptul la alegere?

| Salontanul a răspuns (pentru PAV21):

Liceu postliceal nu exista. Poti sa intri si cu facultatea. Pentru ei este important sa ai diploma de bacalaureat.
Uite aici: http://bit.ly/31qVHSq
Acolo gasesti toate conditiile, bibliografie, etc.

| PAV21 explică (pentru Salontanul):

Am gresit eu, ma refeream daca fac un liceu tehnologic pot intra la Școala Națională de Pregătire a Agenților de Penitenciare Târgu Ocna?

| Salontanul a răspuns (pentru PAV21):

Normal! Cu orice liceu, sa ai media necesara la purtare, sa ai diploma si sa stii carte pentru examen.