| JustMeForever3 a întrebat:

am intrat(din pacate)la 2 facultăți:politehnică -calculatoare si drept la UBB Cluj.Acum problema este ca nu stiu pe care sa o aleg.Pe mine ma atras dreptul de cand eram mic, dar sincer nu stiu daca sa renunț la politehnica în favoarea dreptului.Mentionez ca la matematica ma descurc,dar informatica si fizica nu ma prea atrag, dar daca s-ar pune problema as putea sa le învăț.Voi ce ma sfătuiți sa fac? (Vreau argumente pro si contra pentru fiecare)

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Nu te-as sfatui sa alegi dreptul decat daca iubesti" toceala". De curiozitate, rasfoieste tabelul disciplinelor pentru fiecare din cei 4 ani de studii de licenta :http://law.ubbcluj.ro/......6_2017.pdf
Si daca, totusi, iubesti "toceala", alege dreptul doar in ideea ca vei face performanta iar tinta ta va fi Institutul National al Magistraturii, nicidecum baroul ---avocatura fiind o ocupatie deschisa fie celor care au rude sau prieteni avocati, fie celor dispusi sa plateasca 10-15 mii de euro pentru un an de stagiatura.Stiu ce-ti spun! Studenta fiind si pasionata de domeniu, fiica mea i-a propus unui avocat sa o primeasca ca voluntar la cabinet --- raspunsul primit a fost: "numai daca platesti 400 euro/luna "! Si apoi, ca sa reusesti in profesia liberala de avocat trebuie sa fii inzestrat de la natura cu o trasatura de caracter specifica: sa fii "jigodie", ca sa ma exprim in argou!--- altfel, ai toate sansele sa mori de foame.

Chiar daca este categorisita de unii ca fiind "grea " si chiar daca vei avea impresia, in primul semestru, ca profii vorbesc in chineza, alege facultatea de automatica si calculatoare--- parerea mea!

| JustMeForever3 explică:

1.Sunt dispus sa plătesc cei 10-15 mii de euro 2.Fiica dumneavoastra a pierdut o ocazie unică deoarece 400 de euro pe luna ori 24 luni fac 9600 de euro pe cei 2 ani ceea ce nu m-i se pare mult si 3. Îndrumați-o sa caute o firma de avocatură nu in avocat privat deoarece am auzit ca sunt unele firme care plătesc avocații stagiari.De curiozitate unde este studentă fiica dumneavoastră?

| alessia5158 a răspuns:

Greu intelegi!---era studenta (la Cluj ) cand pentru o munca in calitate de voluntar i s-au pretins 400 euro/luna! Era la inceput de drum, pasionata si dornica sa invete.Pe parcurs, in urmatorii ani, pasiunea a disparut inlocuita fiind cu scarba fata de sistemul murdar si corupt.A inteles ca un om integru, educat in respectul legii, n-are nicio sansa intr-un sistem murdar. Acum 2 ani a ales sa sa plece( Canada)!

p.s. Daca cifrele le intelegi mai bine decat cuvintele si daca nu esti inzestrat cu dexteritatea de a le "manui ", alege ingineria.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce cauti la AC daca citez "dar informatica si fizica nu ma prea atrag"

| JustMeForever3 explică (pentru suntserios):

Imi place matematica, dar pe fizică si info nu am pus baza cand am fost la liceu, dar avand in vedere ca stiu mare sunt sigur ca as putea sa învăț si aceste 2 materii deoarece ele au legătură cu matematica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu te cunosti cel mai bine, sunt atat de diferite, e greu sa iti dau un sfat.

| g4mma a răspuns:

Salut! Deci sa-ti spun cum e la drept. La drept la UBB sunt in general o gramada de "copii de bani gata", acolo merg o gramada de persoane care au rudenii in domeniu. Am o prietena care a terminat sefa de promotie prin 2012, si de fiecare data cand vorbim se plange de sistem, si imi spune ca daca ar fi sa mai aleaga inca odata, nu ar mai alege fiedul asta, pentru ca sa fi avocat in Romania nu e deloc cum ar trebui sa fie.
Deci eu te sfatuiesc sa mergi la UTC. De ce? ai mai multe perspective de viitor. Evident, va trebui sa inveti programare. Daca te descurci la mate, e super, pentru ca veti face o gramada de mate in primii ani, iar programarea mai serioasa o sa vina abia de prin anul 3.

| JustMeForever3 explică (pentru g4mma):

Ok,dar am o întrebare, prietena ta se descurca bine pe partea financiară?

| g4mma a răspuns (pentru JustMeForever3):

Not really