| Msk2002 a întrebat:

Hey TPU! Am nevoie de ajutorul vostru. Un unchi de al meu din alta tara vrea sa lucreze în București în domeniul IT. M-a rugat pe mine sa caut o agenție de recrutare (recruitment agency) sau ceva de genul doar ca eu nu ma prea pricep. Știe cineva vreo astfel de agenție pentru domeniul IT în București? Va rog sa ma ajutați dau fundă. Apropo el nu știe Limba romana

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde la ce se pricepe unchiul tau si la ce nivel.
IT-isti se cauta din greu la firmele din domeniu.
Daca mergi la 3 asemenea firme, cel putin una angajeaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti daram visele, dar nu are nici o sansa sa gaseasca ceva in Romania, daca nici romana nu o stie.
De ce nu-si cauta ceva online?
Ca freelancer pe upwork.com sau freelancer.com?
Romanii sunt foarte buni in programare si software, fiind recunoscuti international. In plus au avantajul ca vorbesc mai multe limbi straine, ceea ce in IT este o necesitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cum? vrea sa lucreze in IT si nu stie sa isi caute un job pe net?

| Zuzu1991 a răspuns:

Ejobs
sper ca stie engleza
nu stie engleza, adio si nu am cuvinte in IT... sanse mari sa nu gaseasca nimic la el in tara, cu atat mai putin in alta tara

| Vântulalb a răspuns:

Unchiul tau este specialist in IT dar nu stie sa-si caute un job pe net?
Ciudat!

| Msk2002 explică (pentru Vântulalb):

Vrea sa ia legătura cu o agenție telefonic, nu sa aplice pe site-uri

| Vântulalb a răspuns (pentru Msk2002):

Ii cauta prin internet si ii suna la numarul afisat.

| badpanda a răspuns:

Se pare ca unchiul tau nu stie sa foloseasca nici internetul.