| RorySan a întrebat:

Hey TPU

Am o intrebare.
Cine castiga mai bine un notar sau un contabil?
Care este salariul pentru contabil, dar pentru notar?
Ce pensie va avea un contabil, dar un notar?

Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur un notar castiga mai bine.
Notarul nu are salariu, ci un venit net, respectiv ce ramane dupa ce scade din onorariile incasate toate cheltuielile cu biroul notarial, contributiile la fondurile speciale si impozitul pe venit.
La contabili salariul poate diferi foarte mult, de la un contabil incepator la unul autorizat si cu experienta, sa spunem de la cca 1800 lei la cateva mii de lei, conform si locului de munca si functia detinuta.
Pensia este in functie de venitul (salariul) lunar si perioada lucrata.

4 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Iti raspund in calitate de student la drept, un notar ia bani dupa clientela, acum nu e fix sa fi numa notar, poti fi angajata de o firma sa te ocupi de actele lor, dar si acolo depinde, gen o sa-ti faca o oferta care poate varia, nu prea exista o suma sigura.

Ca si notar nu stiu.

Dar eu am intrat la drept fara sa imi prea placa, doar ca suna fain, "drept"... Si ghici ce, mie imi e foarte dreu sa fac fata anumitor lucruri care pentru uni (vreo 10 din 200 cati suntem) le este foarte usor si sunt tot timpul implicati.

| RorySan explică (pentru ubox7007):

Mersi mult pentru tot

| Betty12345678 a răspuns:

In ambele cazuri difera in functie de institutia care il angajeaza.Cu siguranta nu or sa divulge cat castiga pentru ca nu e legal sa faca asta.

| vioricavio a răspuns:

Parerea mea e ca un notar face mult mai multi bani.Dar bineinteles asta depinde cat de cunoscut esti ca notar, cate compromisuri esti dispus sa faci etc. Dar si contabilii pot face bani frumosi, insa depinde la cine lucreaza sau ce firme contabilizeaza.