| mariaalexandra2386 a întrebat:

aș vrea ca pe viitor să creez sau să ajut la crearea anime-urilor/manga dar problema este ca nu am talent la desen deloc. Ma gândeam dacă cumva știți un liceu și o facultate pe care să le termin, în România sau dacă nu este, în Japonia, care să ma poată învăța tot despre crearea unui anime. Acum eu învăț japoneza și sper ca pe viitor să creez sau să ajut la crearea anime-urilor cum ar fi să dublez voci, să vin cu idei deoarece am o imaginație bogată, etc.

Răspuns Câştigător
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Voice actor in Japonia? N-ai nici macar o sansa.
Mangaka? Doar daca stii sa scrii o poveste foarte buna+ sa te pricepi la desenat( asta inseamna sa stapanesti bazele: perspectiva, compozitie, teoria luminii, teoria culorii, gesture, proportii, structura, anatomie si tehnica). Ce-i drept mai is si exceptii unde o manga este facuta de doua persoana( unul face povestea, altul ilustratiile).
Animator? Trebuie sa stii sa desenezi si sa animezi!
Desigur, nimeni nu se naste direct invatat...lucrurile astea le inveti de-a lungul anilor, insa, tot trebuie sa ai o oarecare inclinatie catre desen. Inclinatia determina cat de departe ajungi cu desenul, oricine poate invata sa deseneze( intr-o oarecare masura) insa nu oricine va excela.

| mariaalexandra2386 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Mai degrabă renunț?
Am să ma fac traducător japoneză-română și gt. Am să merg la Liceul Sakura și la Facultatea de Limbi Străine

2 răspunsuri:
| christall a răspuns:

La facultate trebuie sa dai probe de desen. Liceu ar fi Tonitza, dar fara talent...