| LawlietL886 a întrebat:

Hey TPU!
Cu un salariu de 1000-1200€ o persoană poate să supraviețuiască de una singură cu facturi etc? Poate că e o întrebare cam tembelă dar chiar vreau să știu. Mulțumesc anticipat!

34 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In ce tara?
chirie?
masina?
vacante?
iesiri in oras?

sau te intereseaza strict facturile de baza si atat?

| sierra1 a răspuns:

"Poate că e o întrebare cam tembelă"

da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă are facturi normale, are unde locui fără chirie, dacă nu are datorii mari la bănci, dacă are un standard normal de viață, fără cheltuieli de lux sau pentru vicii( păcănele, iarbă), răspunsul este, da.

| NLS a răspuns:

Intrebarea e mai mult decat tembela.

Exista familii cu 2 copii care traiesc din 1200 RON pe luna (plus alocatiile copiilor). Si supravietuiesc.
Cu 1000 euro... o familie cu 2 copii se descurca, daca nu are rate la banca si nu sta in chirie scumpa (depinde de oras, nu chiar oriunde).

| johnnny123 a răspuns:

Dacă nu s-ar putea supraviețui în România cu 1200 de euro, 15 milioane de oameni ar muri. Pentru că salariul mediu net în România este de 580 de euro.

Deci ai perfectă dreptate, este o întrebare tembelă.

| Cosmin86 a răspuns (pentru johnnny123):

Depinde si ce cheltuieli ai si ce obiective ai (apartament in zona centrala, masina, excursii, etc.). Ai putea sa fii surprins sa vezi ca nu-ti ajung happy

| johnnny123 a răspuns (pentru Cosmin86):

Evident că nu ajung pentru orice stil de viață, dar omul a întrebat dacă-ți ajung "să supraviețuiești", nu "să trăiești în lux".

Apartament în zona centrală, mașină și excursii sunt cheltuieli mai degrabă din zona luxului decât din categoria "supraviețuire".

| Cosmin86 a răspuns (pentru johnnny123):

Nu chiar, zona luxului = vila cu 2 etaje, masina de lux (eu ma gandeam si la un passat sau un opel, nu la bmw ultimul model), etc.

Apartament in zona ok, o masina si excursii = necesarul pentru o viata de nivel "mediu".

| johnnny123 a răspuns (pentru Cosmin86):

Problema este că tu definești "luxul" ca fiind ceea ce-și permit doar 0.1% din oameni, iar eu îl definesc ca fiind ceea ce-și permit 5-10% din oameni.

Dacă ție ți se pare că o viață de nivel "mediu" în România înseamnă apartament în zonă centrală, mașină și excursii, probabil nu știi care este cu adevărat nivelul acestei țări.

Salariul mediu net în România (la care mă raportez atunci când definesc clasa medie) este de 480 de euro/lună. Iar salariații mai au de obicei în îngrijire cel puțin o persoană care nu produce bani.

Mă îndoiesc profund că din 480 de euro pe lună îți permiți să întreții două persoane, să ai un apartament în centru, Passat și să mergi în excursii. De unde rezultă că genul acesta de lucruri nu se încadrează în categoria unui trai "mediu", ci într-o categorie superioară. Nu spun că reprezintă un lux de cel mai înalt nivel, dar reprezintă un lux pentru cei cu venit mediu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru johnnny123):

Https://www.mediafax.ro/......e-17388668

Vad ca e aprox 1000 de euro, bine, e brut, dar tot e peste 480.
De ce sa intretii doua persoane? Poate nu ai doi copii... poate ai doar unul. Sau poate n-ai deloc (multi nu prea mai fac copii in ziua de azi).

Doua persoane cu 1000 euro brut nu pot merge in excursii? Nu-si pot lua masina? Poate ca nu pot apartament in zona centrala dar isi pot lua macar langa un metrou intr-o zona ok.

| johnnny123 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, nu este 480, este 580. Nu știu exact ce încerci să-mi demonstrezi, dar dacă ții neapărat, putem să facem calculele:

Să luăm o familie compusă din doi adulți și un copil și să considerăm că ambii părinți au venitul mediu. Așadar veniturile nete ale familiei sunt 580x2 = 1160 de euro/lună

Să presupunem că stau cu chirie într-un apartament cu 3 camere dintr-o zonă decentă. Cheltuielile lor lunare ar fi:

- chirie: 400 euro
- întreținere + curent + diferite alte facturi (telefonie mobilă, cablu, internet, cheltuieli cu diferite reparații) = 200 euro
- mâncare = 200 euro
- produse de uz casnic și igienă personală = 50 euro
- îmbrăcăminte, încalțăminte = 100 euro
- cheltuieli cu școala (rechizite, uniformă, etc) = 50 euro
- transport = 50 de euro
- ieșiri în oraș, filme, restaurant = 100 euro

După cum vezi, deja banii s-au terminat, iar bugetele alocate fiecărei categorii sunt la limită. Bugetul de mâncare, de pildă, este de numai 10 lei/persoană/zi.

Iar calculul nu a inclus nici măcar achiziții de bunuri de folosință îndelungată (mobilă, electrocasnice), urgențe medicale, meditații sau vreo formă de economisire. Despre apartament în centru, passat sau vacanțe nici nu mai poate fi vorba.

De unde ar avea această familie banii pentru un apartament în centru (100 000 euro), passat (20 000 euro) și vacanțe?

Chiar presupunând prin absurd că ar putea să-și reducă cheltuielile la 650 de euro/lună și să economisească 500 de euro/lună, tot ar avea nevoie de 20 de ani ca să strângă bani de apartament și mașină.

Așadar, viziunea ta despre ce-și permite o familie medie în România este foarte departe de realitate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru johnnny123):

Din pacata ai dreptate, e destul de trist.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Da la prima, nu prea la a doua. Adica, depinde de firma, de proiect, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu, normal ca nu. De unde ai scos ideea asta tampita?
Si tu pui de acum 1 an intrebari despre IT... tot nu te-ai maturizat?

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Da.

Apropo, tu de peste 1 an de zile pui intrebari de genul... intr-un an tot nu te-ai angajat nicaieri ca programator?

Răspuns utilizator avertizat
| Plato a răspuns:

E chiar foarte foarte bine, cum adica sa supravietuiasca? Eu cred ca traieste chiar ok.

| Ineys a răspuns:

1000 de euro? Pai poti sa mananci doar in oras. 50 de lei pe zi ( 15 dimineata la pranz si seara ), timp de 1 luna, 50 x 30 = 1500 de lei
Mai raman ~3000.
Facturi cate sa ai? Curent+gaz+apa+alte taxe, zi maxim, HAI MAXIM, dar nu stiu cum ai putea ajunge la pretul asta, 1000 de lei.
Mai raman ~2000 de lei.
Cu mancarea te-ai scos, cu facturile te-ai scos.
Pe ce altceva mai dai bani?
E treaba ta ce faci cu restul.
Din aia 2000 de lei, mai ajung vreo 1000 si de o chirie modesta, o garsoniera de 1 persoana care zic eu ca e suficient ( daca nu ai locuinta ).
Hai zi ~1000 sa-ti faci de cap cu ei.
Daca vorbim de 1200 e deja boierie.

Răspuns utilizator avertizat
| gogu220 a răspuns:

Acum depinde in ce orasi vrei sa locuesti. In afara Romaniei e un pic mai greu, dar in Bucuresti sau in alt oras poti. Asta nu inseamna ca iesi in fiecare zi in oras prin cluburi.

| Gaby212 a răspuns:

In Romania, da.Mai ales in orase mici, iti raman bani si de diverse(cu conditia sa stai in chirie, nu sa ai rata la locuinta)
In exterior...Nu. In Franta de exemplu ai avea nevoie de 4000 de euro cel putin pentru un trai decent

| Ady117 a răspuns:

Dacă te referi strict la supraviețuire, să știi că sunt familii foarte sărace, cu 1000-2000 de lei venit pe lună, și sunt și familii cu mulți membri, dapăi să fie singur cu acel venit. E normal să poți supraviețui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ady117):

Euro, nu lei.

| Ady117 a răspuns (pentru Cosmin86):

Știu că a zis 1000-1200 de euro. Dar eu i-am răspuns în lei. Și i-am răspuns în cazul în care se referă strict la supraviețuire.
Poți să supraviețuiești și cu 1.500 de lei pe lună, respectiv 330 euro.
Dacă nu se referea strict la supraviețuire, înseamnă că s-a exprimat el greșit.
Vezi că am pus și eu o întrebare legată de sport, ai putea să-mi răspunzi tu, te rog?
Știu că le ai cu scanderbang-ul și cu sportul în general. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ady117):

Nu prea poti supravietui cu 1500 de lei, sincer, cand vin facturile si celelalte cheltuieli nu prea poti. Decat daca mai ai alt venit.

"Skandenberg", nu scanderbag.
Am dat aici un raspuns bun:
https://www.tpu.ro/......r-mai-fac/

Mi-e lene sa iau copy/paste, citeste-l si tu direct acolo.

| Stefan123x a răspuns:

In Romania traiesti si cu 500$, ma rog, doar traiesti si atat! Eu sper sa gasesti un job cu 1200$.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stefan123x):

Sunt job-uri si cu salarii triple. In IT.

| Stefan123x a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu ca sunt, insa cine vrea sa lucreze IT, mie mi se pare cel mai nasol job si poate si cel mai putin sanatos!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stefan123x):

Daca faci sport in timpul liber, nu e nesanatos. Eu fac foarte mult sport, e hobby-ul meu. Dar da, am multi colegi cu probleme de sanatate, in special la coloana.

Nasol nu are de ce, 1 zi pe saptamana lucrezi de acasa si ai multe beneficii, pe care nu le gasesti in alte domenii... cu exceptia medicilor, dar aia iau spaga la greu, de-aia o duc asa de bine, ca le baga toti bani in buzunare.

Cred ca e mai nesanatoasa, spre exemplu, meseria de zidar, sa stai toata ziua in praf. Mai sunt si altele, dar cat timp faci sport, nu o sa ai probleme.

| CosminAka123 a răspuns:

In Romania da, e destul de decent. Totusi, in ce domeniu? laughing

| Claudio707 a răspuns:

Cu siguranta ca da.chiar si in Italia la roma poti supravietui cu acesti bani.Dar acum depinde de tine ce fel de persoana esti... Funda?