| MUFFIN0000 a întrebat:

Hey TPU.Imi puteti spune ca ma ce pot angaja, va dau niste informatii despre mine.Stiu engleza foarte bine, sunt la liceu de filologie intensiv engleza, ma descurc bine in powerpoint, office, etc.Imi place sa lucrez in echipa sau individual si ma adaptez usor si repede.Ce meseria mi se poate potrivi?(Nu neaparat una exacta se poate si niste exemple, va multumesc)

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai si din ce judet esti?

| MUFFIN0000 explică (pentru anonim_4396):

14 in 2-3 saptamani 15 si sunt din Brasov

| anonim_4396 a răspuns (pentru MUFFIN0000):

NU ai varsta minima legala pentru angajare, deci pe romaneste nimeni nu te va angaja pana la 18 ani. Chiar si apoi, este posibil sa nu fi angajat, daca nu ai bacalaureatul promovat si nu sunt posturi pentru care tu sa fii sau nu compatibil, intr-o societate nu conteaza decat suita Microsoft office, conteaza sa stii depanare pc, intretinere si mentenanta hardware/software, configurare si etc.

| MUFFIN0000 explică (pentru anonim_4396):

Aa,eu nu ma refeream ca acum, eu ziceam de viitor ca sa stiu pe ce sa ma axez pana atunci happy

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut. happy Varsta minima legala pentru angajare este de 16 ani. Se poate angaja, prin exceptie, si la 15 ani, dar numai cu incuviintarea parintilor sau a celor in grija carora se afla.
Trebuie sa fie o munca potrivita cu dezvoltarea lui fizica si intelectuala. Cred ca la calculatoare se poate descurca si la varsta frageda. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru dannyel86):

Conform codului muncii:
Art. 109. – (1) Pentru salariatii angajati cu normã întreagã durata normalã a timpului de muncã este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe sãptãmânã.
(2) În cazul tinerilor în vârstã de pânã la 18 ani durata timpului de muncã este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe sãptãmânã.
Art. 121. – Tinerii în vârstã de pânã la 18 ani nu pot presta muncã suplimentarã.
Art. 125. – (1) Tinerii care nu au împlinit vârsta de 18 ani nu pot presta muncã de noapte.
Asadar minorii au voie sa presteze munca in conditiile legislatiei muncii.
Iar la el, doar cu acordul parintilor se poate incheia CIM.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este. Tu ai adus completari utile. happy
Nu am intrat in detaliile legislatiei referitoare la munca.
M-am referit doar la varsta legala de angajare.
Codul muncii prezinta toate conditiile in care un minor poate presta munca in Romania.
Poate munci de la 15 ani, daca va gasi un angajator dispus sa-i ofere o sansa inca de la aceasta varsta. happy

| BeautifulSunflower a răspuns:

Traducator, profesor, si poate economist daca tragi de matemtica, la filologie nu prea se face, dar tine de tine oricum! Poti si Manager, asistent de manager, sa te angajezi la o firma...

| andreeatudor a răspuns:

Buna, probabil te-ai potrivi sa lucrezi la un birou ceva cu calculatoare.