| PavelLarisaIonela a întrebat:

Imi puteti spune va rog TOATE atributiile unui :
- detectiv
- criminalist
- inspector si agent de politie
- agent FBI ( in afara de a cauta persoane )
( in SUA daca se poate )
Mersi!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei informatie din SUA, te sfatuiesc sa-ti faci cont pe forumurile americane si sa scrii acolo in engleza, pentru ca noi nu avem de unde stii, ce se intampla in interiorul Politiei americane.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt oameni care luptă pentru respectarea legii, cu cei ce nu o respectă. Când spui atribuții, de fapt întrebi ce activități execută.
Aceste meserii nu se suprapun. Astfel FBI-ul este echivalentul SRI-lui de la noi. Un criminalist poate să fie angajat la poliție sau la FBI și investighează modul în care a fost efectuată o crimă, ca să poată fi prins criminalul, pentru asta aplică tehnici specifice ale meseriei lui, sunt foarte multe aspecte pe care dta le numești atribute și le vrei enumerate aici. Nu se poate asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca e vreunu care lucreaza la fbi pe aici, si frecventeaza forum-uri de copii sa iti raspunda. Nu exista meseria de detectiv in Romania, la politie.
Cat despre criminalisti si inspectori bla bla, gasesti o gramada de informatii direct la ei pe site.
Agent fbi, in sua, scrie-le o scrisoare si zi-le ca te pasioneaza ce fac ei, dar ai vrea sa aflii mai multe detalii.
Fbi-ul nu se ocupa cu cautarea persoanelor laughing
Eu cred ca tu te uiti prea mult la filme hollywood.
Este o mare diferenta intre ce vezi la tv intr-un film ( o poveste practic, inventata, scrisa de scenaristi, chiar si in cazul filmelor bazate pe o poveste reala) si viata reala.
Mult mai multi tineri nu stiu sa faca diferenta intre realitate si fictiune.
Mai ales cand se uita la filme.
Nu tot ce zboara se mananca, si nu tot ce vezi la tv la stiri e adevarat, si filmele sunt fictiune toate.
Si alea bazate dupa o poveste reala.
Ala care scrie acolo scenariu, habar n-are cum e sa fii detectiv, sau balaur sau mai stiu eu.
Face si el acolo un prospect, intreaba 2-3 oameni, si din povestea alora, 5-6%, mai adauga si el ceva fabule, si ala-i scenariu happy

| PavelLarisaIonela explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu tot ce se intampla in filme e adevarat. Exact de asta am intrebat. Si daca nu ai vazut, am scris "In SUA" jos deci nu vb despre Romania.