| alessandra10 a întrebat:

Stiu ca job-ul de stewardesa ocupa foarte mult timp si vreau sa intreb daca pot fi stewardesa in timpul facultatii?

2 răspunsuri:
| TheSniperSinon a răspuns:

Comform legistlatie in vigoare, nu, ai nevoie de diploma de bacalaureat + terminarea unui curs gratuit celor ce trec testele (Engleza Oral+Scris Minim 7 si Geografie minim 7)
Ultima data (2014) au fost 15 locuri oferite de ei.
P.S Si eu as dori sa urmez o cariera in zona aviatiei (ATP)

| rrri14 a răspuns:

Doar daca faci o facultate la fara frecventa sau la distanta.
Majoritatea facultatilor la zi au orarul destul de incarcat care necesita sa fii prezent la cursuri minim 3 zile pe saptamana de dimineata pana seara. Job-ul de stewardeza este unul full-time. Nu exista stewardeze care sa lucreze part time sau in weekenduri. In general, pentru a lucra ca stewardeza nici nu iti trebuie facultate, ci un curs special de insotitor de bord. Iti recomand sa iti analizezi prioritatile mai bine: ori vrei sa faci o facultate, ori vrei sa lucrezi ca stewardeza in viitor. Mult succes!