Întrebare recomandată | Iulya_3930 a întrebat:

Hi, as vrea sa știu dacă vreau sa ma fac medic nutriționist, ce facultate trebuie sa urmez? Vreau sa ma documentez din timp happy

Răspuns Câştigător
| SuperTudor a răspuns:

Trebuie sa faci medicina (6 ani), apoi iti alegi specialitatea (ortoped, urgentist, urolog, nutritionist, etc).

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Medicina, asta ii clar, si dupa ce termini facultatea si stagiatura, faci si specializarea, probabil in strainatate, ca la noi nu cred ca este.

| BeatriceL90L a răspuns (pentru Zenithf):

Eu termin postliceala de asistență medicală. practică am făcut în urgență și am văzut o grămadă de rezidenți care au venit și au plecat. Rezidentii sunt absolventii de medicina (deci au terminat 6 ani de medicina) și mai au 6-7 sau 5 ani de rezidențiat, depinde ce specialitate vor. Pentru medicina de familie au 5 ani parca. Apoi dupa anii de rezidentiat dai specialitatea (la noi in tara ) si daca iei examenul, esti medic specialist! Asta nu inseamna ca prinzi si-un post liber unde vrei.

| cristimihailov a răspuns:

Banuiesc ca medicina.

| SuperTudor a răspuns:

Poti să faci facultatea de nutriție si dietetică, care durează 5 ani, in loc să faci facultatea de medicina si apoi să îți alegi specializarea, că faci 6 ani degeaba. Facultatea de nutriție si dietetica e separata, așa ca poți sa o faci pe asta.