| Justme1997 a întrebat:

Idei de job-uri pentru cineva cu anxietate socială, absolventă la litere? Oare am șanse să mă fac traducătoare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietatea este o tulburare serioasa, trebuie sa ti se puna un diagnostic, sa ti se dea un tratament medicamentos (daca trebuie) si sa faci terapie (neaparat). Situatiile de genul asta, practica etc, te ajuta, in timp. Eu am fost superanxioasa, iar acum sunt la Comunicare, tin discursuri in fata a zeci de oameni laughing. Deci se poate. Gandeste-te ce iti creeaza acea anxietate si mergi neaparat la medic.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Oare am șanse să mă fac traducătoare?"

Șanse? Oricine (știe meserie) are!
Detalii aici:
http://www.culturadata.ro/examentraducator/informatii/

| Donsavas a răspuns:

Anxietatea este o boala ce se diagnosticheaza la psihiatrie si se trateaza medicamentos/psihoterapeutic. Ea Poate fi ținută sub control sau chiar vindecată. Poti studia psihologia pentru a te ajuta pe tine, literele sau orice altceva însă nu ti as recomanda sa renunți la tratament de orice fel ar fi. Anxietatea socială impiedica dezvoltarea psihoemotionala, intelectuală și fizica. Ea susține izolarea si evitarea. Mergi la un specialist si ajuta Te!

| Dalmore a răspuns:

De ce nu? Anxietatea e boala si se trateaza la medic.

| Anon31241212 a răspuns:

Ai sanse de ce nu?
Insa e pacat ca te lasi definita de o boala. Traieste ti viata la maxim. Nu ai de ce sa te temi. Poti fii orice. Nu lasa frica sa te impiedice sa faci ce iti doresti.

| Justme1997 explică (pentru Anon31241212):

Credeam că vreau profesoară, până am făcut practică pedagogică și a fost dezastru... Am lucrat și la o librărie și tot dezastru

| Anon31241212 a răspuns (pentru Justme1997):

Hey! Nu te descuraja. Asa e in viata, inceputul e mai greu. Dar asta nu inseamna ca nu va fi bine. happy

| Anon31241212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am suferit de anxietate si atacuri de panica dar nu m-am dus la medic. Pur si simplu m-am ajutat singura. Nu trebuie neaparat una doua pastile sau terapii.
Oricum si eu acum vorbesc in fata oamenilor fara probleme. Bravo tie ca ai depasit acest obstacol happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anon31241212):

Uau, ma bucur sa aud asta. Sincer, nici eu nu am fost. Dar am prietene care merg. Unele iau pastile, altele nu. Sunt multe tipuri de anxietate, depinde ce ti-a declansat-o, daca te cunosti destul de bine, stii de unde a plecat si poti sa te analizezi obiectiv, sigur poti sa te vindeci singura. Dar e mai greu. Pe mine, de exemplu, m-a ajutat sa ies din zona de confort, dar altora o experienta din asta poate sa le adanceasca traumele. Deci e pe risc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme1997):

Anxietatea este o tulburare serioasa, trebuie sa ti se puna un diagnostic, sa ti se dea un tratament medicamentos (daca trebuie) si sa faci terapie (neaparat). Situatiile de genul asta, practica etc, te ajuta, in timp. Eu am fost superanxioasa, iar acum sunt la Comunicare, tin discursuri in fata a zeci de oameni laughing. Deci se poate. Gandeste-te ce iti creeaza acea anxietate si mergi neaparat la medic.