| anonim_4396 a întrebat:

Imi caut si eu un loc de munca, Germania, Spania sau Olanda (baiat, permis auto) nu conteaza domeniul dar vreau sa asigure ei transportul.Am cautat pe olx dar nu prea am gasit. Stiti vreun site sau pe cineva care sa ma ajute? Am mai fost plecat.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai mai fost plecat ar trebui sa cunosti cum poti pleca dar vad ca o cam bajbai.

| MihaelaDart a răspuns:

Ai mare grija pe unde cauti sa nu te plangi apoi ca ai fost tepuit. Sunt destule firme de recrutare din Romania care trag anumit comision, te duc in tara cu pricina si te lasa balta pe nu stiu ce coclauri fara vreun salariu dat si apoi te plangi sa revi acasa in tara. Intra pe grupurile de romani din Germania sau cei din Olanda, acolo vei primi informatii si sfaturi mult mai bune.
Ca sa ai o locuinta in Germania trebuie sa fi lucrat 3 luni pentru a putea inchiria. Asa ca mergi singur orbeste trebuie cumva ca cineva sa te ia in locuinta lui pana iti cauti un loc de munca. Nu poti merge in acea tara straina si sa bati la portile fecarei institutii sa cersesti de munca, nu este ca in Romania sau orice alta tara balcanica. Acolo trebuie sa te ia in spatiu cineva, sa mergi la o firma de recrutare in Germania ori Olanda si acestia te vor contacta si te vor trimite la locul de munca pe care il au disponibil. Daaaar nemtii vor sa le cunosti limba, sunt foarte nationalisti si cu greu este sa intri pe undeva doar cu engleza. Nici acolo nu umbla cainii cu covrigi in coada.
Daca ai prieteni de catarama, prieteni in care ai mare incredere in Tarile de Vest roaga-i sa te ajute cu un loc de munca si o locuinta. Cu toate ca in aceasta perioada in pandemie, in Germania totul este inchis, locurile de munca sunt mai putine decat inainte, mai toata lumea este in somaj tehnic. Parerea mea este sa stai pe coada acasa si sa astepti sa se mai relaxeze lucrurile.
Cu ajutorul lui Google Translate poti traduce pagina sa poti intelege cat de cat cererile de joburi cerute https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-jobs/c102.
P.S Nimeni nu o sa-ti asigura tranportul pana in Germania (ma refer nemtii sa te aduca din tara ta de bastina), vei merge pe propria cheltuiala. Doar daca vei lucra la o firma de recrutare leihfirma si te va trimite pe la vreo fabrica departe de locatia unde locuiesti, abia atunci vei avea transportul asigurat.
La firmele de recrutare din Romania ai mare grija, au fost atatea cazuri cand li s=a asigurat transportul, comision, loc de munca si cand a fost sa li se ofere salariul nu s-a mai intamplat acest lucru. Lumea este plina de escroci.
Ai mare grija pe ce drumuri o apuci sa nu regreti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da da tu vrei moca, nu vei gasi transport moca asigurat de ei, tu vrei sa mergi la ei nu ei te asteaptă, iar acum cu pandemia Germania este in lock down ce crezi ca gasesti de muncă? Stai in carantină la nemți 14 zile si după te trimit ăia acasa ca au inchis tot.

| Frank51 a răspuns:

Toate firmele de recrutare pe care le stiu percep comision + plata drumului.

| Răzvi42 a răspuns (pentru Frank51):

Inseamna ca sunt tepari aia care iti cer comision.cunosc si eu multe persoane care si-au luat teapa dupa ce au platit banii si au ramas cu ei dati.

| Frank51 a răspuns (pentru Răzvi42):

Eu vorbesc de firme de recrutare, cu societate reală, cu sediu.

| Werrich a răspuns:

Locuri de munca in Olanda
https://dutchworks.ro/

| ancaval a răspuns:

Nu știu cine îți plătește ție drumul, dar na... dacă tu dorești... Doamne ajută.
Dacă tot vrei să pleci la sigur, vorbește cu persoane pe care le cunoști și NU cu străinii.

| Anonimat2001 a răspuns:

A permis? Te duci pana in Olanda si iti gasesti acolo loc de munca cum fac toti oamenii, intr-o saptamana, maxim 2 iti gasesti (vorbesc strict de Olanda) In Spania e cam naspa cu lucrul din ce am inteles de la alti baietii nu prea mai sunt locuri de munca favorabile deci te sfatuiesc sa pleci ori in Germania ori in Olanda ori in Franta. Cam astea sunt tarile unde faci treaba si ramai si cu bani cand te intorci.