| Casian76 a întrebat:

îmi doresc sa aduc cât mai multe realizări " companiei dumneavoastră"?
Cuvintele scrise în ghilimele sunt corecte din punct de vedere gramatical?

PS : nu e ajutor la teme, vreau sa pun la punct o scrisoare de intenție.

Răspuns Câştigător
| BlackPixel a răspuns:

Din punct de vedere gramaticat, formularea este corecta.
Din punct de vedere contextual, nu te pot ajuta fara context.

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"Doresc să realizez cât mai multe pentru compania dvs." - cum ar suna?

| Iote a răspuns (pentru sabin89):

Da, dar nu-l prescurta pe "dumneavoastra".

| tzionut a răspuns (pentru Iote):

Cea mai buna scrisoare de intentie trebuie sa fie scurta si la obiect de genul
ma numesc x, stiu sa fac asta + asta + asta. pot fi contactat la numarul asta

| Iote a răspuns (pentru tzionut):

Ce are asta cu prescurtarile de neinteles ale cuvintelor?

| sierra1 a răspuns:

Inlocuiește cu numele real al firmei la care vrei jobul

| zilog a răspuns:

Eu am scris in scrisoarea de intentie atât "OK"
si m-au sunat 40 de firme in decurs de 2 zile!

| zilog a răspuns:

Scrie așă : Vreau să fiu sclavul perfect
nu vreau să am nici un weekend liber
sund dispus să muncesc și ziua și noaptea pentru firma Dvs
pentru salariul minim pe economie pe care vă rog să nu mi-l dați că doar de avem apă de la cumpăna la firmă la ce să îmi mai trebuiască casă sau mâncare când am uniformă și scaun de la firmă
eu rezist chiar și câte 40 de ore in față calculatorului fără să dorm
și dacă binevoiește cinevea să îmi aducă un sandwich de la automat o dată la 24 ore este minunat!
Mie nu imi trebuiesc bani să îmi cumpăr în viața acesta vreo casă apartament sau să îmi iau vreo soție cheltuitoare
Sunt dispus să mă castrez pentru binele firmei!
PRIN FAPTUL CĂ VREAU UN LOC DE MUNCĂ EU RECUNOSC CĂ SUNT UN vertebrat fără valoare CARE NU SUNT ÎNSTARE SĂ ÎMI CÂȘȚIG PRIN PROPRIA IMAGINAȚIE
SI PRIN PROPRIILE MELE CUNOȘȚINȚ€ ȘI ABILITĂȚI EXISTENȚA!

Așa că în acest moment îmi declar falimentul ca si persoană fac cerere să mi-se ia dreptul de a fi numit om tot o dată cu predarea mea spre a munci spre binele firmei Dvs.

Pun la dispoziția companiei Dvs ființa mea pentru a munci ani de zile IN TEROARE AMENINȚĂRI ȘI UMILINȚĂ!
Sunt dispus să accept toate reproșurile, toate jignirile și MĂ ANGAJEZ SĂ ADUC PERIODIC BANI DE ACASĂ pentru ca Dvs să nu aveți grija salariului meu sau a materialelor consumabilelor care se consumă spre a putea ca să îmi fac meseria.
Jur credință veșnică și devotament firmei care îmi dă zgarda de monitorizare a pulsului respirației și a somului dotată cu electroșocuri pentru cazul in care noaptea in loc să fac oferte clienților la care merg ziua cu scara și bormașina să instalez camere sisteme de alarmă truncheti calculatoare cabluri si sa cosntruiesc... eu ca un nevrednic si ne demn cumva adorm!
Sunt de acord ca în cazul în care se constată că în decurs de 1 lună de zile eu am dormit mai mult de 10% din timp să mi-se aplice electroșocuri periodice pentru a putea deveni un angajat model!

Doresc să vin în întâmpinarea mersului DE MAI BINE al companiei Dvs si eu propun ca o dată pe zi cel mai lent dintre ființele ce lucrează pentru compania Dvs să stea în genunci iar toți ceilalți angajați sa se pe el să îl scuipe și să îl înjure că trage compania în urmă!
Înafară de acest lucru propun ca cel ce face un plan de 6 ori peste puterile omenești să fie aplaudat de întrega echipă în fiecare zi de luni a săptămânii timp de 10 minute!

| sabin89 a răspuns (pentru zilog):

E cam prea sumară. Nu ai atins toate aspectele. De obicei scrisorile astea de intenţie trebuie bine argumentate, cu cât mai multe date, pentru a fi convingătoare. Mai încearcă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect.