| anonim_4396 a întrebat:

Îmi explica cineva cum e cu rezidențiatul in SUA?
Ce examene trebuie sa dau?
Ce oraș recomandați?
Step 1 trebuie sa îl dau când sunt in anul 5 la facultate sau pot sa îl dau și după ce termin facultatea in România?

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cred că până să te gândești la rezidențiat în SUA mai ai de parcurs câțiva pași intermediari: ar trebui mai întâi să termini liceul, apoi să intri la Facultatea de Medicină, apoi să absolvi Facultatea de Medicină.

Tu formulezi întrebările ca și cum ai fi deja student în an terminal la medicină, când de fapt nu ești nici măcar în ultimul an de liceu.

Este ca și cum te-ai întreba unde e cel mai bun loc să-ți cumperi o casă de 2 milioane de dolari, când toți banii pe care-i ai sunt 50$.

| Missem a răspuns (pentru johnnny123):

Scuză-mă, dar nu cred ca este un delict faptul ca ma documentez. Și site-ul asta e făcut pentru a ajuta oamenii, nu pentru a-i judeca.

| johnnny123 a răspuns (pentru Missem):

Sigur că nu este un "delict" să te documentezi. Dar de ce simți nevoia să distorsionezi realitatea? De ce sugerezi că ai fi la un pas de rezidențiat, când în realitate nici măcar nu ai început acel drum?

În momentul ăsta tu te afli în fața întrebării "Ce voi face la bac?", nu în fața întrebării "În ce oraș din SUA să-mi fac rezidențiatul?"

Până când nu parcurgi cu succes toți pașii intermediari, toate întrebările pe care le-ai pus pe această temă și toate planurile pe care ți le faci sunt complet inutile.

În plus, dacă chiar vei absolvi o facultate de medicină, vei afla pe parcursul facultății răspunsurile la toate întrebările astea, din surse mult mai avizate.