| Hrib_Erika_2000 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva mai detaliat meseria de "specialist outsourcing", adica ce ar trebui sa fac la aceasta meserie si ce presupune.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista meseria de "specialist outsourcing".
Outsourcing-ul este un serviciu oferit de o companie straina in diverse domenii: contanbilitate, IT, proiectare, programare, samd.
Firmele care fac outsourcing, ofera servicii de orice natura, foarte-foarte ieftin.

Hai sa-ti dau un exemplu:
Eu am lucrat intr-o firma foarte mare unde IT-ul si Contabilitatea erau outsourced, facute de companii din China si india, in oficiul nostru fiind doar 1 om de IT pentru 200 de computere, ca ajutor local, iar in contabiliatate doar 3 oameni, care lucrau cu echipa chinezeasca si le dadea de lucru sa faca toata contabilitatea, ii verifica si superviza munca, totul prin email, telefon, videoconferinte si binentels acces in acelasi timp la sistemul nostru contabil. Toate actele se scanau si se trimiteau prin email in China, unde firma contabila de 10-20 de oameni, faceau toata munca.

| AnaBejenaru a răspuns:

Http://romania.cgsinc.com/......ing-ul.pdf
Uite un link, eu zic că e foarte explicit, și ai toate informațiile necesare :)